خلق هیولای سریال Stranger Things با پرینت سه بعدی SLA

پرینت سه بعدی sla - Demogorgon

خلق هیولای سریال Stranger Things با پرینت سه بعدی SLA


خلق هیولای سریال Stranger Things با پرینت سه بعدی SLA - 1

آوردن ترسناک‌ترین کابوس‌ها به زندگی: جلوه‌های ویژه‌ای که هیولای سریال Stranger Things را خلق کرده‌اند.
اگر اهل سریال دیدن هستید، پیشنهاد میکنم سریال Stranger Things یا چیزهای عجیب را ببینید.سریال که با سیلی از نظرات مثبت منتقدان روبرو شده، ممکن است در نگاه اول با مشاهده تریلر و حتی خود سریال، حالت تینیجر مانند آن را نپسندید.اما در پس این قضیه، دنیای مرموزی را شکل داده اند که واقعا شما را به فکر می اندازد.هیولایی در این سریال وجود دارد بنام Demogorgon. این مقاله در مورد خلق این هیولاست که ترکیبی از جلوه های ویژه و پرینت سه بعدی SLA در آن مکمل یکدیگر شده اند.با نیکانو همراه باشید.
وقتی که آرون سیمز، موسس کمپانی مطرح Aaron Sims Creative ، هیولاهای کرم مانندی را که برای کارگردان فیلم مردان سیاه‌ پوش (1997) طراحی کرده بود و به او نشان داد، حال و هوای هالیوود بسیار متفاوت بود. سیمز که در آن زمان تحت نظر افراد موفقی مانند استن وینستون کار می‌ کرد، مدل اولیه شخصیت‌ ها را با دقت و ظرافت بسیار از سفال می ساخت. مدل‌های فیزیکی او که تنها چند اینچ ارتفاع داشتند، کارگردان را متقاعد کردند که از هیولاهای کرم‌ مانندی مشابه آنها در فیلم استفاده کند؛ در ابتدا قرار بر این بود که اندازه‌ ی کرم‌ها 7 فوت باشد. پس از مشاهده مدل‌ها کارگردان اظهار کرد: «نه…نه من این اندازه‌ را ترجیح می‌دهم. من می‌خواهم در داستان فیلم از شخصیت‌هایی با این اندازه استفاده شود». بدین ترتیب، آنچه که فقط ایده‌ ای در ذهن سیمز بود تبدیل به یک بخش تاثیرگذار در فیلمنامه شد. در حالی که فصل دوم سریال Stranger Things از شبکه نتفلیکس پخش شده است، شرکت فرم‌لبز نگاهی دارد به چگونگی خلق هیولای فصل اول بنا Demogorgon و جلوه‌ های ویژه‌ ای که در طراحی آن بکار رفته است.

«آنچه که امروزه متفاوت است، دیجیتالی بودن همه چیز است». همه‌ چیز در یک رایانه قرار دارد. «همه‌ چیز در یک فایل آماده چاپ ذخیره شده است. وقتی در جلسات شرکت می‌کنید، یک فایل رایانه‌ ای همه‌‌ ی آنچه را لازم دارید در خود دارد»؛ این‌ها را سیمز می‌گوید، وی اکنون موسس و رییس شرکت جلو‌ه‌ های تصویری آرون سیمز Aaron Sims Creative است؛ شرکت وی یک استودیوی طراحی و ساخت جلوه‌ های ویژه‌ است که در بربنک مستقر است، و جزو رقیبان شرکت‌ های مشهوری همچون Weta و ILM شمرده می‌شود.

افول جلوه‌های تصویری واقعی
امروزه مدل‌ های فیزیکی و جلوه‌ های تصویری واقعی (این اصطلاح در صنعت سینما به جلوه‌های تصویری واقعی که برخلاف جلوه‌ های تصویری دیجیتالی با دست و به صورت فیزیکی خلق می‌شوند گفته می‌شود) اهمیت خود را به طور کامل در هالیوود از دست داده‌اند و کنار گذاشته شده‌اند؛ البته این مسئله ناشی از نبود علاقه یا کمبود متخصصان این هنر نیست. ضرب‌العجل‌ های محدود، بودجه‌ ی اندک، و افزایش میزان سفارش‌ ها عملا استفاده از این نوع تکنیک‌ ها را ناممکن کرده است. وقتی شرکت برادران دافر تولید Stranger Things را برای نتفلیکس آغاز کرد، آنها از ASC درخواست کردند تا دموگورگون را طراحی کند؛ دموگورگون یک موجود درنده بود که نقش محوری در مجموعه داشت. آنها در تلاش برای بهره‌گیری از نوستالژی فیلم‌های دهه 80 میلادی درخواست کردند که اثر جلوه‌ های ویژه‌ ی واقعی استفاده شود.این موضوع در هالیوود سال 2017 بسیار غریب به نظر می‌رسد.

یک روش VFX ترکیبی
ASC بجای استفاده از روش‌ های کاملا واقعی جهت خلق دموگورگون، تصمیم‌ گرفت تا از یک روش ترکیبی، یعنی روشی بین روش‌ های واقعی و دیجیتالی استفاده کند. این روش به آنها کمک می‌کرد تا بدون از دست دادن لحظات خاصی در فیلم‌ نامه، حال و هوای فیلم‌ های علمی تخیلی دهه‌ ی 80 میلادی را حفظ کنند.
سیمز می‌گوید: «در سابقه‌ ی من استفاده از روش‌ های واقعی وجود دارد، ما همیشه تلاش می‌کنیم تا ساده‌ترین و در عین حال کارامدترین و واقع‌گرایانه‌ ترین روش را انتخاب کنیم؛ همچنین از به خرج دادن وسواس زیادی اجتناب می‌کنیم. اما چون این مورد یک برنامه تلویزیونی است، باید به سرعت انجام شود».

موفقیت زمانی با این روش بدست می‌آید که این دو تکنیک مکمل یکدیگر باشند
استفان ریچستاد {Steffen Reichstadt}، مدیر شرکت ASC می‌گوید: «در مورد آتش، از آتش واقعی استفاده کردیم؛ اما در مورد لجن‌ های داخل دهان هیولا، از شبیه‌سازی دیجیتالی استفاده کردیم». شخصی که کت و شلوار پوشیده است، بعضی کارها را نمی‌تواند انجام دهد. «قرار نیست او سریع حرکت کند. قرار نیست او در جنگل دنبال افراد بیافتد. روش حرکتش مثلا مثل زمانی که شخصی می‌خواهد به سر کار برود نیست. بنابراین باید در تصویرسازی دقت زیادی کرد. باید در طراحی و ساخت کت و شلوار به جزئیات توجه کرد و دقت زیادی به خرج داد، تا بعدا بتوان جزئیات CG را به آن اضافه کرد. فکر می‌کنم موفقیت در این روش وقتی حاصل می‌شود که این دو تکنیک یکدیگر را کامل کنند».

خلق هیولای سریال Stranger Things با پرینت سه بعدی SLA - 2

ASC تکنیک‌های دیجیتالی و فیزیکی را با هم ترکیب کرد تا به دموگورگون زندگی ببخشد. لجن‌های روی هیولاها به صورت دیجیتالی ایجاد شدند.
این روش ترکیبی نه تنها به این استودیو امکان داد تا جلوه‌ های ویژه‌ ی حرفه‌ ای را در مهلت کوتاهی خلق کنند، بلکه به آنها اجازه داد ایده‌ هایشان را با ذهنیتی ژرف‌ نگرانه و تعاملی پیاده کنند؛ بسیاری از استودیو های دیگر این ذهنیت را از دست داده‌اند. فناوری دیجیتال به ASC امکان داده است تا فرآیند تبدیل تخلیات به واقعیت را از ابتدا پی بگیرد و در زمان صرفه‌ جویی کند تا از نظرات خلاقانه بهتر استفاده کند.

از طراحی یک هیولا تا خلق یک جهان
ریچستاد اضافه می‌کند: «شرکت برادران دافر در ابتدا از ما خواستند تا برای دموگورگون طرح‌ هایمان را ارائه کنیم، اما در نهایت همکاری ما بسیار فراتر از آن شد. سرانجام به آنها در طراحی کل آن جهان فانتزی با همه جزئیات کمک کردیم. با این وجود طراحی دموگورگون به طور خاصی جالب بود. آنها واقعا می‌خواستند که شخصیت او مانند هیولاهای کت شلوار پوش دهه هشتادی {میلادی} باشد».
شرکت برادران دافر در ابتدا برای طراحی موجودات و هیولاهای موجود در سریال Stranger Things به سراغ شرکت جلوه‌ های تصویری آرون سیمز آمدند، اما در نهایت شرکت سمیز در طراحی کل آن جهان نیز مشارکت کرد.

خلق هیولای سریال Stranger Things با پرینت سه بعدی SLA - 3
جدا از اینکه خواسته شده بود شخصیت دموگورگون بر اساس جلوه‌ های تصویری واقعی ساخته شود و به نوعی یادآور یک نوستالژی باشد، اما سایر جزئیات شخصیت او با جزئیات کامل ذکر نشده بود، و به عبارت دیگر دست طراح باز گذشته شده بود. سیمز می‌گوید: «شخصیت او باید دارای دو پا باشد و روی دو پا حرکت کند، چند بال داشته باشد، و به طور کلی کمی شبیه انسان باشد؛ در عین حال باید بسیار لاغر، ترکه‌ای، بلند قد، و بدون چهره باشد، و در عین حال انسان‌ ها را بخورد». سیمز همچنین می‌گوید چندان عجیب نیست که همه ویژگی‌ های موجودات به صورت جزئی ذکر نشود زیرا در بسیاری موارد نویسندگان بیشتر به طرح داستان می‌پردازند تا خصوصیات شخصیت‌ ها.

ذهنیت اول طراحی
در دهه 80 میلادی، پیش از اینکه تاثیرات دیجیتالی شدن همه گیر شود، استودیوهای VFX با تهیه‌کنندگان همکاری می‌کردند تا مدل‌ ها را در ابتدای فرآیند تولید طراحی کنند. با پیشرفت‌ های کنونی در فناوری‌ دیجیتال، این فرآیند ایده‌ پردازی تعاملی حذف شده است، و همکاری استودیو‌ ها با تهیه‌کنندگان در فرآیند تولید دیرتر و بر اساس سفارش طراحی انجام می‌شود. اما ACS همچنان از روش‌ های تعاملی سنتی پیروی می‌کند. سیمز می‌گوید: «ما خیلی زود در این فرآیند وارد شدیم، در واقع شروع همکاری ما زمانی بود که آنها داشتند طرح داستان را می‌نوشتند تا سمت و سو، مضمون و نگاه داستان مشخص شود. این مسئله به همه کمک کرد تا پیش از شروع کار و نهایی شدن طرح داستان، نظرات همه در نظر گرفته شود». «ما هر پروژه را کاملا بررسی می‌کنیم تا به شخصیت‌هایش زندگی ببخشیم. ما با کارگردان مشورت می‌کنیم، ظرافت‌ های شخصیت را می‌سنجیم، و بررسی می‌کنیم که چه باید انجام داد تا این شخصیت زنده شود. این روش برای همه جذاب است، به ویژه برای هنرمندان، زیرا کار را شخصی می‌کند. در واقع این طور نیست که پروژه به صورت یک کار تکراری در بیاید».

طراحی هیولا از طرح اولیه تا شخصیت نهایی
شخصیت دموگورگون نسبتا سریع نهایی شد. ASC معمولا به همه نیروهایش امکان می‌دهد تا در فرآیند ایده‌ پردازی مشارکت کنند، اما در این حالت، سیمز اولین نفری بود که طرح مقدماتی سر هیولا را طراحی کرد؛ سری گلگون و دارای دندان‌های تیز. طرح مقدماتی به شرکت امکان می‌دهد تا پیش از شروع کار بر روی جلوه‌ های تصویری دیجیتالی، تایید مقدماتی کارگردان را بگیرند. این طرح سپس به تیم طراحی ارائه می‌شود و آنها بر روی جزئیات آن کار می‌کنند؛ در نهایت طرح باز هم به کارگردانان ارائه می‌شود. ریچستاد می‌گوید: «طرح اولیه بسیار مفید است زیرا درست پیش از شروع کار امکان می‌دهد تایید مقدماتی را از کارگردانان بگیریم. این طوری سمت و سوی فرآیند کار را مشخص می‌کنیم».

خلق هیولای سریال Stranger Things با پرینت سه بعدی SLA - 4

پس از اینکه طرح مقدماتی تایید شد، تیم طراحی بر روی ساخت جلوه‌ های تصویری که در سراسر فرآیند تولید بکار می‌روند، تمرکز می‌کند.
پس از اینکه طرح مقدماتی تایید شد، ACS کار را بر روی جلوه‌ های تصویری دیجیتالی شروع می‌کند. پس از چند بار تکرار و باز طراحی دیجیتالی یا ساخت مدل، فایل‌ های دیجیتالی به استودیوی فیلمسازی ارائه می‌شود. در حالت عادی، پس از ارائه فایل‌ ها، وظیفه‌ ی استودیوی VFX به پایان می‌رسد. اما با توجه به پیشینه‌ ی سیمز در ساخت مدل‌ های سفالی، طبیعی است که او از پرینت سه‌ بعدی برای ساخت مدل استفاده کند. مدل‌ هایی که با فناوری پرینت سه‌ بعدی SLA ساخته می‌شوند به طراحان امکان می‌دهند تا شخصیتی را که طراحی کرده‌اند، در فضای سه‌ بعدی با بیشترین جزییات ببینند؛ چاپ سه‌ بعدی نسبت به ساخت مدل براساس تکنیک‌ های سنتی به زمان بسیار کمتری نیاز دارد.

خلق هیولای سریال Stranger Things با پرینت سه بعدی SLA - 5

سیمز می‌گوید: «دموگورگون یکی از اولین‌ چاپ‌ های سه‌ بعدی بود که انجام دادیم؛ و از نتیجه شگفت‌زده شدیم. پیش از آن همیشه مدل‌ ها را به دیگران می‌دادیم تا برایمان چاپ بکنند. اینکه خودمان در شرکت مدل را چاپ کنیم که مدت‌ ها برای طراحی آن زحمت کشیده‌ بودیم خیلی جالب بود. مثل برگشتن به گذشته و ساخت مدل با دست بود».
استودیو معمولا ابتدا پرینت‌ های سه‌ بعدی کوچک‌تر را چاپ می‌کند تا اطمینان حاصل کند همه‌ جزئیات رعایت شده است. پس از اینکه نقص‌ های جزئی احتمالی مرتفع شد، آنها مدل‌های بزرگتر را چاپ می‌کنند و آنها را به کارگردانان ارائه می‌دهند.

خلق هیولای سریال Stranger Things با پرینت سه بعدی SLA - 6

ریچستاد می‌گوید: «گاهی تصورات طراحان مختلف با هم در یک راستا نیست؛ در این مواقع تبادل نظر به درستی صورت نمی‌گیرد. اما این مشکل با وجود یک مدل فیزیکی برطرف می‌شود. می‌توان به بخشی از مدل اشاره کرد و نظر را کاملا صریح منتقل کرد. با یک مدل دیجیتالی هم می‌شود این تبادل نظرات را داشت اما گاهی مشکل تا لحظه‌ ی آخر حل نمی‌شود. با جلوه‌ های تصویری واقعی بخش بزرگی از تفاوت عقاید مرتفع می‌شود». «وقتی می‌توان با دست مدل را لمس کرد، حس واقعی بودن مدل بیشتر به آدم منتقل می‌شود. در واقع مدل تاثیر گذارتر می‌شود. اینطوری می‌توان حس کرد اگر این مدل واقعی باشد، چگونه می‌شود. یکمرتبه تصمیم‌ می‌گیرد که همین مدل باید ساخته شود».

خلق هیولای سریال Stranger Things با پرینت سه بعدی SLA - 7

هماهنگی بین جلوه‌های تصویری واقعی و CGI
سیمز می‌گوید:«همیشه دوست داشتم همگام با تغییرات در صنعت فیلم‌سازی، من هم تغییر کنم. دوست ندارم در جایی ساکن بمانم. به نظرم وقتی یک هنرمند در جایی ساکن می‌ماند و دچار رکود می‌شود، کم‌کم از دور خارج می‌شود».
وقتی فناوری دیجیتال وارد هالیوود شد، بعضی‌ ها فکر می‌کردند جلوه‌ های تصویری واقعی به پایان خود رسیده‌ است. اما وقتی فناوری‌ پرینت سه‌ بعدی، AR و VR در دسترس کسب و کارهای بیشتری قرار گرفت، مرز بین جلوه‌ های فیزیکی و دیجیتال از بین رفت.

خلق هیولای سریال Stranger Things با پرینت سه بعدی SLA - 8

فناور‌ی‌هایی مانند پرینت سه بعدی ، AR و VR در حال از بین بردن مرزهای بین جلوه‌های تصویری دیجیتالی و فیزیکی هستند و به کسب و کارهای خلاق کمک می‌کنند تا از روش‌های نوآورانه استفاده کنند.
سیمز می‌گوید: «به نظرم اگر مردم 20 سال پیش کارهای امروز ما را می‌دیدند، مغزشان سوت می‌کشید. امروزه به این جلوه‌ها عادت کرده‌ایم و برخی اوقات حتی از آنها خسته می‌شویم. پیشرفت‌ ها و تغییراتی که به وجود امده حیر‌ت‌آور است، اما مردم همیشه بیشتر می‌خواهند».
اما یک چیز تغییر نکرده است، و آن لذت دیدن این است که یک شخصیت فانتزی در نهایت زندگی پیدا می‌کند.

موفق باشید

حسام پور


خدمات پرینت سه بعدی نیکانو

اگر اینستاگرامی هستید Nikano_3dp را دنیال کنید

عضو کانال تلگرام شوید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت