پرینت سه بعدی SLA طرح برگزیده روز ولنتاین 2018 در میدان تایمز نیویورک

قلب ولنتاین با پرینتر سه بعدی SLA

طراحی و پرینت سه بعدی SLA بزرگترین عدسی دنیا که به زودی در میدان تایمز نیویورک نصب خواهد شد.


در حال حاضر، بزرگترین عدسی دنیا در یک فانوس دریایی در شهر Oahu در ایالت هاوایی آمریکا واقع شده است که 12 پا ارتفاع و 8 پا پهنا دارد و با رنج فراوان از شیشه ساخته شده است و از سال 1893 این عنوان را یدک می‌ کشیده است.

بزرگترین عدسی دنیا در یک فانوس دریایی در شهر Oahu

در ابتدا قرار بود روز ولنتاین سال جاری، این عنوان به عدسی جدید ی منتقل شود اما این تاریخ به 1 فوریه (3روز دیگر از انتشار این مقاله) تغییر کرد. یک عدسی فرنل 10 در 12 پایی ساخته شده از آجرهای پرینت سه‌ بعدیِ Sla در هم چفت‌ شده. این بنا که بنام Window to the Heart نامگذاری شده است، محصول مشترکی از رئیس واحد طراحی شرکت Formlabs، آقای مارسلو کوئیلیو  و استودیوی طراحی Aranda\Lasch بوده و برنده‌ ی مسابقات Valentine Heart Design  میدان تایمز 2018  بوده است.

پروژه‌ی Window to the Heart به طور خاص به منظور دگرگون‌ سازی و ثبت تصویر میدان تایمز، طراحی و پرینت سه‌ بعدی شده است تا نور – و در نتیجه توجه مخاطب – را بصورت اپتیکی به سمت پنجره‌ای به شکل قلب که در وسط آن قرار گرفته، معطوف کند. بازدیدکنندگان می‌توانند از این پنجره نگاه کرده یا از خودشان در آن عکس بگیرند تا از این طریق، حلقه‌ ی بین عدسی چشم و عدسی دوربین تکمیل شود.

پرینت سه بعدی SLA طرح برگزیده روز ولنتاین 2018 در میدان تایمز نیویورک 1

عدسی‌ ای که فرهنگ را منعکس می‌کند

آراندا در این زمینه می‌گوید «من و مارسلو دور میدان تایمز قدم می‌زدیم که متوجه شدیم همه دوربین خود را بیرون می‌آورند و از خودشان در نور تابلو های تبلیغاتی اطراف میدان عکس می‌گیرند. در این صحنه، میدان تایمز نمادی از نحوه‌ی تجربه‌ ی ما از دنیایمان است». وی ادامه می‌دهد «این بیان فیزیکیِ فرهنگ ماست، چیزی که از طریق دوربین‌ ها و صفحات نمایشگر ساتع می‌کنیم و جذب می‌شود».

کوئلیو در این رابطه بیان می‌کند «این عدسی همان چیزی بود که آنچه در ذهن ما بود را شدنی می‌کرد، بنابراین تصمیم گرفتیم لنز خودمان را در قد و قواره‌ ی میدان تایمز طراحی کنیم».

کوئیلیو و آراندا لش یک عدسی فرنل را برای این بنا انتخاب کرده‌اند. عدسی‌های فرنل که ابتدائاً برای فانوس‌های دریایی توسعه داده شده‌اند، از مجموعه‌ای از مقاطع حلقوی هم‌ مرکز ساخته شده‌اند که گشودگی بزرگ و فاصله‌ ی کانونی کوتاهی را به دست می‌دهند، بدون آنکه به جرم و حجم مورد نیاز برای طراحی عدسی مشابهی به روش متعارف نیازی باشد.

پرینت سه بعدی SLA طرح برگزیده روز ولنتاین 2018 در میدان تایمز نیویورک 2

Window to the Heart ، یک عدسی واگراست و نه یک عدسی همگرا کننده مانند آنچه در یک فانوس دریایی یا شیشه‌ ی ذره‌ بین شاهدیم. این عدسی به جای تصویرکردن نور، آن را ثبت و ضبط می‌کند.

این بنا از حلقه‌های متحدالمرکزی تشکیل شده که انحنای کروی بزرگی را در عین حفظ خاصیت اپتیکی آن، مسطح می‌کنند. هر یک از عدسی‌ها به شکل منحصر به فردی طراحی شده که هم نقش آجر را بازی کند و هم نقش یک المان اپتیکی.

    پرینت سه بعدی SLA طرح برگزیده روز ولنتاین 2018 در میدان تایمز نیویورک 8 پرینت سه بعدی SLA طرح برگزیده روز ولنتاین 2018 در میدان تایمز نیویورک 7

از دیرباز، ساخت عدسی کاری پر مشقت و دقیق بوده که نیازمند انجام یکسری مراحل قالب‌‌ ریزی، برش‌ کاری، و صیقل‌ زنی مکرر شیشه بوده است.

کوئلیو می‌گوید «پیش از این امکان ساخت چنین عدسی بزرگی وجود نداشت» و ادامه می‌دهد «پنجره‌ای به قلب به عنوان نمونه‌ ای از چیزی است که با جدید ترین پیشرفت‌ ها در زمینه‌ ی طراحی، مواد، و ساخت میسر شده است».

این عدسی از 98 حلقه‌ ی متحدالمرکز تشکیل شده است و هر دایره از مجموعه‌ ای از آجرهای پرینت سه‌ بعدی SLA تشکیل شده که با استفاده از رزین شفاف چاپ شده‌اند، محصولی که می‌تواند رزولوشن و شفافیت مورد نیاز در المان‌های اپتیکی را به ارمغان بیاورد. کل این اثر مجموعاً 1،090 آجر دارد.

هر یک از آجرها بعد از چاپ نیازمند پاکسازی است، ولی دیگر نیازی به فرایند پر مشقت صیقل‌ زنی که در روش‌های سنتی ساخت عدسی لازم بود، وجود ندارد.

ساخت این تعداد آجر عدسی، نیازمند آنند که 50 پرینتر سه‌ بعدی به مدت دو هفته کار کنند. به منظور به حداقل رساندن نیروی کار لازم برای این پروژه، عدسی‌ها روی Form Cell چاپ می‌شوند، یک سیستم تولید خودکار مبتنی بر پرینتر های سه‌ بعدی استریولیتوگرافی مدل Form 2  است.

سیستم Form Cell شامل یک ردیف پرینتر سه‌ بعدی مدل Form 2 است، یک راهکار پس‌ پردازی و یک سیستم جابجایی روباتیک در اشل صنعتی به انضمام نرم‌افزاری برای بهینه‎سازی زمان‌بندی چاپ و پایانه‌های API.

پرینت سه بعدی SLA طرح برگزیده روز ولنتاین 2018 در میدان تایمز نیویورک 3

خودتان این عدسی را ببینید: این اثر در تاریخ اول فوریه‌ی 2018 در میدان تایمز افتتاح می‌شود و به مدت یکماه در معرض نمایش خواهد بود. منتظر اطلاعات بعدی و  پشت صحنه‌ی تولید این عدسی باشید.

تیم تامپکینز، رئیس اتحاد میدان تایمز می‌گوید «در دهمین سالگرد مسابقات قلب ولنتاین میدان تایمز، چه جایی بهتر از تقاطع دنیا – یکی از پرعکس‌ ترین مکان‌ های دنیا و قطب فناوری‌ ها و طراحی‌های نوآورانه – برای میزبانی از بزرگترین عدسی دنیا؟»


 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت