پنج دلیل برای کنار گذاشتن مواد ABS

5 دلیل برای کنار گذاشتن فیلامنت abs

5 دلیل برای کنار گذاشتن مواد abs


Acrylonitrile Butadiene Styrene یا همان مواد ABS در دوره‌ ی خود عالی بود، ولی تکنولوژی پرینتر سه بعدی روز به روز در حال پیشرفت می باشد و ما واقعاً باید به پیش برویم. مواد دیگری وجود دارند که هم سمیت کمتری دارند، هم چاپ با استفاده از آن‌ ها ساده‌تر است، و هم با محیط زیست سازگاری بیشتری دارند.
این نوشته توسط مایلز اسکات، متخصص بریتانیایی پرینت سه بعدی و یکی از گردانندگان بزرگترین انجمن چاپ سه بعدی در فیسبوک درج شده است.
قبل از آنکه راجع به خراب شدن قطعه پرینت شده با مواد ABS خود فریاد بزنید، اجازه دهید خدمت شما عرض کنم که به نظر من، ABS به خودی خود بد نیست. اما با تحولات صورت گرفته در بازار پرینت سه بعدی، شرکت‌ های زیادی به سرمایه‌ گذاری‌ های هنگفت در زمینه‌ ی پژوهش و توسعه روی آورده‌اند. نتیجه آنکه، اکنون امکان انتخاب مواد پرتوان‌ تری را داریم که در روزهای آغازین فراگیر شدن تکنولوژی FDM در دسترس ما نبودند. این موجب شده به فیلامنت‌ هایی مستحکم‌ تر و متنوع‌ تر دسترسی داشته باشیم که چاپ آن‌ ها هم ساده‌ تر است.

اما جایگاه ABS در این میان کجاست؟
دلیل شماره‌ی 1: ABS قطعاً شما را مسموم می‌کند.

5 دلیل برای کنار گذاشتن فیلامنت abs - 1

مواد ABS یک پلاستیک پایه نفتی و زیست‌ تخریب‌ ناپذیر است. این پلاستیک اساساً سمی‌ تر از PLA است. به محض اینکه بوی ABS به مشام شما برسد، به این فکر خواهید افتاد که این ماده برای من خوب نیست. بسیاری از افراد با ایجاد یک محفظه، از لوله‌ های تهویه برای خارج کردن دود و بخار از اتاق استفاده می‌کنند.
آثار دراز مدت بخار ناشی از پلاستیک ABS هنوز بطور دقیق مطالعه نشده است. با این حال، مطالعه‌ ای که در سال 2005 صورت گرفته و در پایگاه اینترنتی 3Dsaftey.org منتشر شده است، به این جمع‌ بندی رسیده است که «هم مولکول‌ های گازی و هم نانو ذرات، از طریق دستگاه بویایی انسان، وارد بدن می‌شوند. این ذرات فوق ریز، عمدتاً در سلول‌ های اندام تنفسی رسوب کرده و از طریق اعصاب بویایی در مخاط بینی به مغز می‌رسند. حتی یک بار تماس پوستی با آن‌ ها موجب جذب بخشی از آن‌ ها می‌شود».
پایگاه اینترنتی Solidoodle Wiki مقاله‌ای با عنوان « ایمنی مواد ABS » منتشر کرده که در آن اعلام شده است: «هیچ یک از اجزاء موجود در این ماده در فهرست عوامل سرطانزا وجود ندارند. در شرایط فراوری عادی، این محصول حاوی هیچ ماده‌ ی شیمیایی سمی نیست». با این حال در همین مقاله می‌خوانیم که «بخارات تولید شده در خلال فرایند ذوب می‌توانند موجب تحریک چشم، پوست، و دستگاه تنفسی شده و در صورت تماس بیش از حد با آن‌ ها می‌توانند حالت تهوع و سردرد به همراه داشته باشند».
آیا این مواد می‌توانند شما را بکشند؟ احتمالاً خیر. آیا برای شما خوب هستند؟ قطعاً خیر. اما آیا برای پاسخ به این پرسش‌ ها، نیازی به انجام مطالعه وجود دارد؟ من با اعتماد بر غریزه‌ ی تکاملی خود از این مواد دوری می‌کنم. مگر آنکه شما خواسته باشید به صورت غیر ارادی، موضوع مطالعات بالینی تحت عنوان «آیا استنشاق پلاستیک ذوب شده برای من ضرر دارد؟» شوید.
در هنگام نوشتن این مقاله با یکی از دوستانم که دانشجوی پزشکی است، در این مورد صحبت کردم. او بلافاصله 15 دقیقه در این باره که چرا این ماده برای سلامتی من مضر است و قطعاً باید از آن دوری گزینم، برای من سخنرانی کرد. خوشحالم که او به فکر من است.
دلیل شماره‌ی 2: موادی مستحکم‌ تر و ساده‌ تر برای چاپ عرضه شده‌اند.

5 دلیل برای کنار گذاشتن فیلامنت abs - 4

در روزهای آغازین عرضه‌ی پرینتر سه بعدی به مصرف کنندگان، یک بازار جهانی چند میلیون دلاری برای فیلامنت وجود نداشت. از این رو، دست اندرکاران این حوزه چاره‌ای نداشتند جز اینکه از آنچه در آن زمان در بازار وجود داشت استفاده کنند. در حوزه‌ ی مواد ترموپلاستیکی، تنها گزینه‌ ی موجود در آن زمان، ABS بود.
مقادیر انبوهی از مواد ABS در صنعت تولید استفاده می‌شود. از این رو، این ماده به مقادیر زیاد و با قیمت مناسب در دسترس بود. اما حالا فعالیت‌ های تحقیق و توسعه‌ ی متمرکز بر فیلامنت‌ های پرینت سه بعدی و پلیمرهای ویژه‌ای داریم که اختصاصاً برای پرینت سه بعدی توسعه داده شده‌اند که استحکام بالاتری دارند، مشکلات کمتری (یا حتی هیچ مشکلی) در زمینه‌ ی تاب برداشتن ندارند و چاپ با استفاده از آن‌ها روی تقریباً هر دستگاهی ساده‌تر است. چاپ با استفاده از PET و PETG بسیار ساده‌تر است، در حالیکه این مواد ویژگی‌هایی مشابه با ABS دارند و دفعه‌ ی بعدی که سراغ خرید مواد ABS رفتید می‌توانید درست در کنار آن، یک رول هم از این مواد بخرید – مطمئن باشید قبل از اینکه به انتهای رول برسید، از من تشکر خواهید کرد.

دلیل شماره‌ی 3: تاب برداشتن، تاب برداشتن، تاب برداشتن!

5 دلیل برای کنار گذاشتن فیلامنت abs - 6

اگر به دنبال شواهد بیشتری از آن هستید که ABS اساساً برای این کار طراحی نشده است، کافی است ببینید که تغییر دما چه بلایی سر این ماده می‌آورد.
از ABS عمدتاً در روش‌ های قالب گیری تزریقی استفاده می‌شود که در آن‌ ها، با توجه به سرد شدن سریع قطعه، حرارت نمی‌تواند کار خاصی از پیش ببرد. این دقیقاً برعکس وضعیتی است که در پرینت سه بعدی شاهد هستیم. کاهش اندک دما موجب بلند شدن قطعه از روی بستر شده و چاپ شما را از بین می‌برد. به همین دلیل است که افرادی که مرتباً با ABS کار می‌کنند، از محفظه استفاده می‌کنند، زیرا فرار حرارت از بستر چاپ همان و از دست دادن شانس دستیابی به یک چاپ موفق همان.
اگر می‌خواهید چاپ‌ های شما تاب برندارند، باید از یک محفظه استفاده کنید و به هر طریقی که می‌توانید، حرارت را عایق‌ بندی کنید. من افرادی را دیده ام که همه چیز را از سبد رخت در می‌آورند تا یک پتو روی چاپگر بیاندازند، که هنوز هم فکر می‌کنم در خوشبینانه‌ ترین حالت هم کار خطرناکی است. اگر می‌خواهید این کار را بکنید، لطفاً اطمینان حاصل کنید که پتوی مورد نظر، نسوز است یا اینکه مشکلی با سوزاندن ساختمان ندارید. اگر بستر را گرم نکرده اید، بهتر است خودتان را با چاپ ABS خسته نکنید، احتمال اینکه در این حالت این ماده به پرواز درآید بیشتر از آن است که به بستر بچسبد.

دلیل شماره‌ی 4: نگرانی‌های زیست محیطی

5 دلیل برای کنار گذاشتن فیلامنت abs 2

ABS زیست‌تخریب‌پذیر نیست. ماده‌ی 3DBenchy شما 1000 سال دیگر هم کماکان به قوت خود باقی خواهد بود. دنیا به این سمت و سو پیش نمی‌رود، نه تنها به لحاظ تولید از منابع تجدید ناپذیر، بلکه از حیث دفع. فکرش را بکنید به مرور زمان چقدر به مواد پایه‌ی Brim و Raft و چاپ‌ های خراب شده افزوده خواهد شد. این داستان کجا تمام می‌شود؟ ما به عنوان یک گونه‌ ی زیستی، هر چه پیش‌ تر می‌رویم، با مشکلات زیست‌ محیطی انبوهی روبرو هستیم. حتی اگر بر این عقیده باشید که تغییرات اقلیمی، دسیسه‌ای از سوی چینی‌ هاست، ولی باز هم قیمت سوخت‌ های فسیلیريال مستقیماً بر قیمت ABS تأثیر خواهند گذاشت و خواهید دید که اگر قیمت نفت بالا برود، قیمت فیلامنت هم تغییر می‌کند.


مقاله مرتبط

تفاوت ABS و PLA


دلیل شماره 5: در فرایند پس‌فراوری از مواد شیمیایی خطرناکی استفاده می‌شود.

5 دلیل برای کنار گذاشتن فیلامنت abs - 3

از استون برای پرداخت سطح قطعات چاپ‌ شده با ABS استفاده می‌شود و تأثیر آن هم بسیار خوب است. هچ وقت درست متوجه نشدم که چرا افراد این کار را می‌کنند.
اول آنکه تماس درازمدت با بخارات استون می‌تواند آسیب‌های جدی به دستگاه تنفسی شما وارد کند، ضمن اینکه این ماده به شدت اشتعال پذیر بوده و انبار کردن آن می‌تواند خطرآفرین باشد.
و اینکه مهم‌ترین مزیت ABS، استحکام و مقاومت آن در برابر حرارت است. با این حساب، وقتی PLA هست، چرا از ABS برای چاپ وسایل زینتی استفاده می‌کنید؟
شاید به این فکر می‌کنید که: چرا با وجود استفاده‌ های زیاد ABS و اینکه این ماده علیرغم کمبودهایش، ماده‌ی خوبی است، انقدر از آن متنفر هستی؟ و البته درست هم فکر می‌کنید. امیدوارم با مطالعه‌ ی این مقاله شما هم متوجه شوید که نباید از این ماده برای ساختن قطعات سخت یا رویه‌ ی مطلوب استفاده کنید. با توجه به بازارهای توسعه یافته‌ ی امروزی در زمینه‌ ی مواد اولیه، می‌توانید با استفاده از مواد دیگری به بهترین نتیجه با استفاده از چاپگر خود (ضمن حفظ سلامتی و تندرستی عمومی خود) برسید.


خدمات پرینت سه بعدی نیکانو

اگر اینستاگرامی هستید Nikano_3dp را دنیال کنید

عضو کانال تلگرام شوید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
پرینت سه بعدی