پرینت سه بعدی درخت و بازی با نور و سایه 1
پرینت سه بعدی چگونه به کمک طراحان می آید
اکتبر 22, 2018
فراتر از پرینتر سه بعدی در “انیمیشن های ملموس”
نوامبر 9, 2018

ساخت اولین پل فولادی با خدمات پرینت سه بعدی

ساخت اولین پل فولادی با خدمات پرینت سه بعدی 44

ساخت اولین پل فولادی با خدمات پرینت سه بعدی


اولین پل فولادی ساخته شده با خدمات پرینت سه بعدی کامل شده است و در سال آینده بر روی کانالی در آمستردام نصب میشود. این پل در هفته ی طراحی هلند که از 20 اکتبر تا 28 اکتبر 2018 برگزار شد، به نمایش گذاشته شد. این پل را شرکت روباتیک هلندی MX3D با همکاری ریاضیدانانی از موسسه ی Alan Turing و Arup ساخته است. Joris Laarman، طراح هلندی از سال 2015 با شرکت دانش بنیان فناوری روباتیک همکاری کرده است تا این پل پیاده راه را که 12 متر طولش است، بسازند. اکنون با گذشت چهار سال از شروع پروژه، پل به طور کامل پرینت سه بعدی شده و آماده است تا در  منطقه ی رد لایت De Wallen آمستردام نصب شود.

ساخت اولین پل فولادی با خدمات پرینت سه بعدی 1

MX3D میگوید: «امیدواریم که در تابستان آن را نصب کنیم. اکنون که نتایج مثبت همه ی آزمایش ها را داریم، فرآیند کسب مجوز نصب را شروع کرده ایم. شهرداری به تازگی فرآیند نوسازی دیواره ی کانال را که دو سال منتظرش بودیم، شروع کرده است. نوسازی را میتوان ظرف 6 ماه انجام داد».

ساخت اولین پل فولادی با خدمات پرینت سه بعدی 1
طول پل 12 متر است؛ آن را در کارخانه ی MX3D در خارج از آمستردام پرینت و سپس به کارگاه اصلی واقع در شمال شهر ارسال کردند. در طرح اولیه قرار بود کل پروژه با استفاده از بازوهای پرینت سه بعدی روباتیک سفارشی معلق بر روی کانال، در محل پرینت شود؛ بدین صورت که ابتدا سازه های پشتیبان ساخته شود و روبات ها روی آن حرکت کنند. اگرچه این طرح بسیار جالب بود، اما در نهایت به علت نگرانی هایی در مورد کنترل محیط و مشکلات حاصل برای رهگذران رها شد. پس از حل چند مشکل دیگر و تاخیرهای ناشی از آنها، پل در نهایت تکمیل شد.

ساخت اولین پل فولادی با خدمات پرینت سه بعدی 1
استفاده از فناوری پرینت سه بعدی تنها جنبه ی خاص این پروژه نیست؛ جهت تضمین عملکرد بهینه پل، سازه های فولادی پل که با پرینت سه بعدی ساخته شده اند مجهز به حسگرهایی هستند که اطلاعات مهم را به مهندسان و طراحان منتقل  میکنند. این پل هوشمند بر سلامت خود نظارت میکند، تعداد افرادی که رویش قدم میگذارند و سرعتشان را ثبت میکند و سنجش هایی مانند کیفیت هوا و پراکندگی وزن را اندازه میگیرد. بر اساس داده های جمع آوری شده یک مدل دیجیتالی از پل ساخته میشود تا امکان مقایسه طرحهای آتی و انطباق آنها فراهم شود.

ساخت اولین پل فولادی با خدمات پرینت سه بعدی 4
طراحان و مهندسان میگویند هدف نهایی این است که روزی روبات ها به صورت مستقل، خستگی ناپذیر و بدون کمک انسانها سازه ها را بسازند.
این پل زیبایی خاصی نیز دارد. طرح آن اورگانیک و دارای خمیدگی های زیادی است؛ سطح آن نیز پس از ساخت عریان باقی میماند؛ یعنی میتوان لایه های مختلف فولاد را دید؛ بدین ترتیب نمایی صلب و غیر معمول پیدا میکند.

ساخت اولین پل فولادی با خدمات پرینت سه بعدی 5


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *