راهنمای جامع پرینت سه بعدی-تاریخچه پرینت سه بعدی(بخش دوم)

تاریخچه پرینت سه بعدی(بخش دوم)


اگر در بخش اول تاریخچه پرینت سه بعدی با نیکانو همراه بودید، پیشنهاد میکنیم که در ادامه و بخش دوم نیز همراه ما باشید.
ابتدا تکنولوژی‌های پرینت سه‌ بعدی سیستم‌های بسیار گرانی بودند که برای تولید بخش قطعات پیچیده، با ارزش و با مهندسی بالا طراحی شده بودند. این امر همچنان ادامه دارد و در حال رشد است ولیکن نتایج این تکنولوژی اکنون در کاربردهای تولیدی در میان بخش‌های جواهرات ظریف، هوا و فضا، صنعت اتومیبل‌سازی و پزشکی در حال نمایان شدند هستند. هنوز مسئله‌ی بزرگی پشت درهای بسته و یا تحت پیمان‌های عدم افشا باقی مانده‌اند. در سوی دیگری از طیف، برخی از تولیدکنندگان سیستم‌ پرینت سه‌ بعدی به قول خودشان در حال ایجاد و توسعه‌ی «مدل‌سازهای مفهومی» بودند و مخصوصا، پرینترهای سه بعدی ای وجود داشتند که بر بهبود توسعه‌ی مفهوم و نمونه سازی کاربردی تاکید داشتند. این پرینترها مخصوصا بعنوان سیستم‌های اداری، کاربرپسند و مقرون به صرفه توسعه داده می‌شدند و مقدمه‌ی ماشین‌های دسکتاپی امروزه بودند. به هر حال، این سیستم‌ها هنوز خیلی خاص بودند و به درد کاربردهای صنعتی نمی خوردند.
با نگاهی به گذشته درمی‌یابیم که این امر آرامش قبل از توفان بوده است.
در بخش‌های کم قیمت بازار- پرینتر های سه‌ بعدی هم‌ اکنون در حیطه‌ی متوسط قیمت‌ها هستند- همرا با بهبودهای افزایشی در دقت چاپ، سرعت و مواد، جنگ قیمتی نیز پدیدار شد.
در سال 2007، بازار اولین پرینتر سه بعدی زیر 10000 دلاری محصول 3D System را به چشم دید اما این سیستم تقریبا هیچ‌گاه آنطور که انتظار می‌رفت به موفقیت دست نیافت. این عدم موفقیت بخشی به دلیل خود سیستم بود اما دیگر تاثیرات بازار نیز دخیل بودند. در آن زمان جام مقدس به چاپگری با قیمت زیر 5000 دلار داده شد- این امر به دیده‌ی کاربران و صاحبنظران بعنوان کلیدی جهت گشودن درهای تکنولوژی پرینت سه بعدی به روی مخاطبان بیش‌تری نگریسته شد. برای بسیاری در آن سال، ورود Desktop Factory که به شدت مورد انتظار بود – و بسیاری پیش بینی می کردند بدست‌آورنده‌ی آن جام باشد- منادی سیستمی مورد انتظار بود. از آنجایی که این سازمان از رسیدن به تولید بازماند، این سیستم به جایی نرسید. Desktop Factory و رهبر آن، کتی لوییس (Cathy Lewis) در سال 2008 توسط 3D Systems خریداری شد . همانطور که معلوم شد، سال 2007 در واقع سالی بود که در تکنولوژی پرینت سه بعدیِ قابل دسترس، نقطه‌ی عطفی را نشان داد- گرچه در آن زمان سیستم‌های معدودی محقق شدند- چنانکه RepRap پا گرفت.
دکتر بویر (Dr Bowyer مفهوم RepRap منبع باز را در اویل سال 2004 پرینتری خود تکرار تلقی کرد. این دانه در سال‌های متعاقب همراه با تلاش سخت تیمش که از میان آن‌ها ویک الیور و ری جونز (Vik Oliver and Rhys Jones) را می‌توان نام برد جوانه زد. همکاران او این مفهوم را از طریق نمونه‌های آزمایشی در حال کار پرینتر سه بعدی‌ ای که از فرایند رسوب استفاده می‌کردند توسعه دادند. سال 2007 سالی بود که جوانه‌ها سربر اوردند و جنبش اولیه و منبع باز پرینت سه‌ بعدی شروع به نمایان شدن کرد.
اما تنها در ژانویه‌ی 2009، اولین پرینتر سه بعدی که از لحاظ تجاری قابل دسترس باشد – به شکل کیت و بر اساس مفهوم RepRap- برای فروش عرضه شد. این پرینتر ، پرینتر سه بعدی BfB RapMan بود. به فاصله‌ی اندکی و در آپریل همان سال، Industries Marketbot عرضه شد که بنیانگذاران آن بشدت مشغول توسعه‌ی RepPap بودند تا وقتی که از فلسفه‌ی منبع باز که تابع سرمایه گذاری زیادی بود جداشدند. تا سال 2009، گروهی از پرینترهای رسوبی مشابه با امتیاز فروش منحصربفرد (USPها) ظاهر شدند و آن‌ها نیز همان روند را دنبال کردند. دوگانگی جالب در این اینجا این است که در حالی که پدیده‌ی RepRap باعث رشد کل بخش تجاری شده است، چاپگرهای سطح ورودی، صفات و خصوصیات انجمن RepRap همگی درباره‌ی توسعه‌های منبع باز پرینت سه بعدی و اجتناب از تجاری‌سازی است.
سال 2012 سالی بود که دیگر فرایندهای پرینت سه‌ بعدی در سطح ورودی بازار معرفی شدند اول B9Creator ( که از تکنولوژی DPL استفاده می‌کند) در ژوئن و بعد از آن Form1 ( که از تکنولوژی SLA استفاده می‌کند) در دسامبر به بازار آمد. هر دوی این فرایندها با تامین مالی سایت Kickstarter راه‌اندازی شدند و هر دو به موفقیت‌های عظیمی دست‌یافتند.
بعنوان نتیجه‌ای از واگرایی بازار، پیشرفت‌های مهم دارای قابلیت و کاربرد در سطح صنعتی ، افزایش آگاهی و درک جنبش رشد بازار، سال 2012 نیز سالی بود که کانال‌های رسانه‌ای اصلی متفاوتی به این تکنولوژی پرداختند. سال 2013 سال رشد قابل ملاحظه و تحکیم بود. یکی از قابل توجه‌ترین حرکات خرید Makerbot توسط Stratasys بود.
تکنولوژی پرینت سه بعدی از سوی برخی افراد بعنوان دومین، سومین و یا حتی چهارمین انقلاب صنعتی وعده داده شده‌است. به هرحال آنچه را که نمی‌توان انکار کرد تاثیری است که پرینت سه‌ بعدی بر روی بخش صنعتی دارد و پتانسیل عظیمی است که این تکنولوژی برای آینده‌ی مصرف‌کنندگان نشان می‌دهد. این که این تکنولوژی چه شکل پتانسیلی به خود می‌گیرد در حال آشکار شدن است.


اگر اینستاگرامی هستید @Nikano_3dp را دنبال کنید.

به کانال نیکانو در تلگرام بپیوندید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
پرینت سه بعدی