پرینت سه بعدی هرآنچه که در بازی Dreams می سازید
نوامبر 2, 2015
تست رانندگی خودرو هوشمند ساخته شده با پرینتر سه بعدی
نوامبر 3, 2015

ترجمه مقاله مصاحبه سایت 3Dprint.com با نیکانو

این مقاله ترجمه به فارسی مصاحبه اصلی در سایت 3Dprint.com می باشد.


این ربات  پرینت سه بعدی شگفت انگیز از 129 قطعه ی منحصر به فرد ساخته شده است


 

اکثر افراد وقتی اولین پرینتر سه بعدی خریداری میکنند، اولین پروژه های سه بعدی آنها چیز ساده ای مانند سر یودا (Yoda)و یا قاب تلفن همراه در میآید. اما طراح سه بعدی آقای آرمین حسامپور میخواهد کار کمی بزرگتری انجام دهد. بجای یک برج ایفل یا یک گلدان هندسی، حسامپور فقط میخواست یک مدل سه بعدی پیچیده و دقیق از یک ربات را به یک مدل سه بعدی قابل چاپ تبدیل کند. مدلی که او تصمیم به ایجادش کرد آنقدر پیچیده بود که در نهایت به بیش از 120 بخش مجزا که چاپ، سمباده و رنگ آمیزی میشد تقسیم کرد. چه کسی به آموزش چاپ سه بعدی نیاز دارد؟ قطعا حسام پور نیاز ندارد، چرا که این اولین پروژه او بود.


این کار بسادگی شروع شد، در حالیکه حسامپور برای اولین بار در کلاس 3ds Max شرکت میکرد و مدلسازی سه بعدی یاد میگرفت و فکر میکرد که گرفتن یک پرینتر سه بعدی گام منطقی بعدی است. یکی از مدلهای سه بعدی که او در کلاس استفاده میکرد این ربات بود که در Turbosquid مدل اصلی آن را پیدا کرئ و از روی عکس مدل شروع به طراحی سه بعدی کرد. متاسفانه، مدل سه بعدی برای چاپ سه بعدی طراحی نشده بود بلکه فقط یک Render تمیز بود، بنابراین هیچ یک از مفاصل جابجا نشدند و کل ربات ثابت بود. بنابراین او نیاز به دوباره کاری روی کل مدل سه بعدی داشت تا آن را قابل چاپ کند، و هر یک از قطعات را که مناسب چاپ نبودند بردارد. تقریبا یک ماه برای سرهم کردن ربات قبل از کسب نتایج رضایتبخش زمان برد.

حسامپور کار را با جدا کردن مفاصل در مدل آغاز کرد، اما هنوز هم جزئیات خیلی زیادی باقی مانده بود که نمیشد بخوبی چاپ کرد، لذا او شروع به تقسیم بندی قطعات ربات کرد. پس از انجام کار، او مدل را به 129 قطعه ی مجزا تقسیم کرد که هر یک بایستی به تنهایی رنگآمیزی میشدند. برای ساده تر کردن آن، حسامپور از 3ds Max و Cura  استفاده کرد تا چند گروه از قطعات را به منظور کاهش زمان چاپ مرتب کند، در نهایت چندین دسته برای چاپ بدست امد.

پرینتر سه بعدی بعدی که توسط حسامپور انتخاب شد یک نوع RepRap بنام Quantum 2035 بود که توسط Persia 3D Printers به فروش میرسد که او از آن برای چاپ تمام قطعات ربات با استفاده از یک PLA سفید پایه استفاده کرد. چاپگر طوری تنظیم شد که از 30% ماده پرکننده (infill) با ارتفاع لایه ای 300 میکرون استفاده کند. در کل، فقط تکمیل خود چاپ سه بعدی دو ماه زمان برد، عمدتا به خاطر اینکه او چند شروع نادرست داشت و بایستی به عقب و اصلاح طراحی بر میگشت و چند قسمت را که به درست چاپ نشده بود مجددا طراحی می کرد. با احتساب اشتباهات شروع اولیه، حسامپور حدودا و در مجموع 90 ساعت برای چاپ کردن تمام قطعات بصورت سه بعدی زمان صرف کرد.

      

هنگامیکه تمامی قسمتهای ربات چاپ شده بود، حسامپور هر قسمت را بصورت جداگانه سمباده کشید تا شیارها صاف شوند و سپس انها را برداشت. سپس او هر بخش را با رنگ نقره ای یا قرمز رنگ آمیزی کرد و سپس از چسب قوی برای چسباندن آنها به هم استفاده کرد. او تقریبا یک هفته زمان برای مونتاژ ربات صرف کرد، اگرچه بیشتر آن زمان برای اطمینان از اینکه دوربین آن هر مرحله را در فرایند مونتاژ میگیرد صرف شد که میتوانید از اینجا آن را ببینید:

چه باور کنید یا نه، پروژه ای با این اندازه و پیچیدگی باعث نشد تا حسامپور از چاپ سه بعدی دلسرد شود بلکه باعث ایجاد انگیزه در او شد تا به چیزی بزرگتر فکر و پروژه های پیچیده تری را اغاز کند. او همچنین انگیزه ی بازگشایی دفتر خدمات پرینت سه بعدی خود را برای ارائه ی خدمات به جامعه ی محلی خود پیدا کرد. میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پروژه های سه بعدی بسیار جالب او به صفحه ی اینستاگرام او، وبسایت او و صفحه ی فیسبوک شرکت مراجعه کنید. و اگر میخواهید چاپ ربات خود را امتحان کنید،حسامپور مدل های سه بعدی خود را بر روی Thingiverse آپلود کرده است.

نظرتان در مورد این طرح چیست؟  نظرات خود را در تالار گفتگوی ربات چاپ سه بعدی در 3DPB.com در اختیار ما قرار دهید.


 

خدمات پرینت سه بعدی نیکانو

اگر اینستاگرامی هستید @Nikano_3dp را دنبال کنید.

به کانال نیکانو در تلگرام بپیوندید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *