آگوست 27, 2017
سپتامبر 11, 2017

خدمات پرینت سه بعدی دندانپزشکی

خدمات پرینت سه بعدی دندانپزشکی


در چند سال اخیر پرینت سه‌ بعدی موضوع مورد توجهی در صنعت فناوری بوده است. اگرچه شاید پرینترهای سه‌ بعدی هنوز مشتریان زیادی نداشته باشند، اما کاربردهای زیادی در زمینه‌های تجاری، درمانی، و حتی دندان‌پزشکی دارند. در نتیجه، ساخت دندان مصنوعی، بریج ، روکش دندان و حتی خود دندان به وسیله‌ ی پرینتر سه‌ بعدی به سرعت در حال محقق شدن است.
مدل‌های پرینت‌ سه‌ بعدی دندان
پرینت‌ سه‌ بعدی دندان جهت ساخت مدل‌ های دندانی مثل روکش، بریج ، دندان‌ مصنوعی، و ایمپلنت محبوبیت پیدا کرده است. بدین ترتیب بجای اینکه دندانپزشک فرآیند نامطلوب قالب گرفتن از دندان‌ ها و دهان بیمار را انجام دهد، می‌تواند دهان و دندان‌ ها را به صورت دیجیتالی اسکن کند و سپس با استفاده از نرم‌افزار ، قالب دندان را بسازد. دندانپزشک به کمک قالب می‌تواند روکش، بریج ، و ردیف‌کننده‌ ی دندان را بدون نیاز به مراجعه مکرر بیمار آزمایش کنند.
براکت‌ هایی که با پرینت سه‌ بعدی ساخته می‌شوند
اصطلاح «براکت‌های ساخته شده با پرینت سه‌ بعدی» در واقع اصطلاحی نادرست است زیرا خود براکت‌ها با پرینتر سه‌ بعدی ساخته نمی‌شوند. اما، قالب‌ هایی که جهت شکل دادن به براکت‌های ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرند با استفاده از این پرینتر سه‌ بعدی و با روشی مشابه فرآیندی که در بالا شرح داده شد، ساخته می‌شوند. این نوع براکت‌ ها مزایای بسیاری نسبت به براکت‌ های فلزی سنتی دارند، از جمله اینکه قابل جدا شدن و ضد آلرژی هستند (برای افرادی که به فلز حساسیت یا آلرژی دارند).
ساخت بریج دندانی و دندان‌های مصنوعی با استفاده از پرینت‌ سه‌ بعدی
به طور سنتی ساخت یک دست‌ دندان مصنوعی یا یک بریج ، زمان‌ بر است. بیمار باید مدتی صبر کند تا دندان مصنوعی‌ اش آماده شود، و در این مدت جای خالی دندانش وی را آزار می‌دهد، به ویژه موقع خندیدن یا لبخند زدن. دندانپزشکان با استفاده از فناوری پرینت سه‌ بعدی می‌توانند به راحتی دهان بیمار را اسکن کنند، یک الگو در رایانه ایجاد کنند (که احتمالا به کمی تغییرات جزئی نیاز دارد)، و بعد فورا بریج یا دندان‌ مصنوعی را پرینت بگیرند. این فرآیند که به طور سنتی به چند هفته کار نیاز داشت با استفاده از پرینت سه‌بعدی دندان‌ ها یا بریج ها تنها به کمتر از یک روز زمان نیاز دارد.
ساخت روکش دندان یا خود دندان با استفاده از پرینت سه‌ بعدی
روند ساخت و نصب روکش دندان به طور سنتی نیز همچون دندان مصنوعی یا یریج به حداقل دوبار مراجعه به دندانپزشک با فاصله‌ چند هفته نیاز دارد. با استفاده از روکش‌ هایی که با پرینت سه‌ بعدی ساخته می‌شوند می‌توان این زمان را به حدود یک ساعت کاهش داد. پس از اسکن اولیه دهان بیمار، روکش دندان از مواد کامپوزیت دندانی به وسیله‌ ی پرینتر سه‌ بعدی دندان و بر اساس طرح نرم‌افزار کامپیوتر ساخته می‌شود. خود دندان را نیز می‌توان با پرینت سه‌ بعدی ساخت؛ تنها تفاوت این است که بجای ساختن یک روکش برای دندان، کل ایمپلنت از کامپوزیت دندانی ساخته می‌شود.
جالبتر این است که برخی مطالعات پیشنهاد می‌کنند که می‌توان دندان‌ ها و ایمپلنت‌ ها را با استفاده از موادی که ویژگی‌ های ضد میکروبی دارند، ساخت. به عبارت دیگر، این دندان‌ ها می‌توانند جرم‌ها را از بین ببرند. این دندان‌ها از پلیمرهای دندانی (پلاستیک) دارای نمک با بار مثبت ساخته می‌شوند که با باکتری‌های دارای بار منفی واکنش نشان می‌دهند و آنها را از بین می‌برند؛ باکتری‌ ای که مسئول پوسیدگی دندان است یک نمونه از باکتری‌ های دارای بار منفی است. در یک مطالعه‌ ی آزمایشگاهی، این ماده 99 درصد باکتری را از بین برد.


جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 66580192 تماس بگیرید.


 

خدمات پرینت سه بعدی نیکانو

اگر اینستاگرامی هستید  Nikano_3dp را دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *