ساخت انگشت مصنوعی با استفاده از پرینتر سه بعدی
اکتبر 18, 2015
تولید کفش Running آدیداس با استفاده از پرینتر سه بعدی
اکتبر 19, 2015

راهنمای جامع پرینت سه بعدی – تاثیرات جهانی پرینت سه بعدی

تاثیرات جهانی پرینت سه بعدی


قسمت ششم از سری مقالات راهنمای جامع پرینت سه بعدی

در قسمت قبل با مواد اولیه چاپ سه بعدی آشنا شدید.در خدمت شما هستیم با قسمت ششم از سری مقالات راهنمای چاپ سه بعدی با عنوان تاثیرات جهانی چاپ سه بعدی.در ادامه با نیکانو همراه باشید.
در حال حاضر پرینت سه بعدی هم روی نحوهٔ تولید محصولات تاثیر گذاشته‌ است و هم ماهیتِ این فناوری شیوه‌های فکری جدیدی را از نظر اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و الزاماتِ امنیتی ِفرآیند تولید همراه با نتایج مطلوب جهانی میسر می‌سازد.
یکی از عوامل اصلی موجود در پس این موضوع این است که پرینت سه بعدی این پتانسیل را دارد که تولید را به کاربر نهایی و/یا مصرف‌کننده نزدیکتر کند، و به این ترتیب محدودیتهای فعلی موجود در زنجیرهٔ تامین را کاهش دهد. ارزش سفارشی‌ سازی ِپرینت سه بعدی و قابلیتش در تولید به تعدادِ کم و بر اساس تقاضا مسیری مطمئن برای جلب مصرف‌کنندگان و کاهش یا حذف فهرستِ موجودیِ کالا و انباشت کالا در انبار است (چیزی شبیه به نحوهٔ عملکرد و ادارهٔ Amazon).
‌حمل‌ و‌ نقل محصولات و قطعات یدکی از بخشی از دنیا به بخشی دیگری عملا مهجور می‌شود، چون احتمالا قطعات یدکی در محل مورد نظر با پرینتر سه بعدی تولید می‌شوند. این مسئله روی نحوهٔ عملکردِ تجارتهای بزرگ و کوچک، و ارتش تاثیر عمده‌ای برجای می‌گذارد و مصرف کنندگان در آینده در مقیاسی جهانی فعالیت می‌کنند و با هم تعامل می‌کنند. هدف نهایی بسیاری این است که مصرف‌کنندگان پرینتر سه بعدی خود را در منزل، یا در محل کار خود داشته باشند ، و همانجا طرحهای دیجیتال هر محصولی (که قابلیت سفارشی سازی نیز دارند) را از طریق اینترنت دانلود کنند و به پرینتر سه بعدی ارسال کنند. چاپگر هم از ماده (های) مناسب برای چاپ و ساخت قطعهٔ مورد نظر پر باشد. امروزه، بحثهایی در این حوزه وجود دارد که آیا این مسئله هرگز اتفاق خواهد افتاد، و حتی بحث‌های شدیدتری درباره بازهٔ زمانی وقوع آن در جریان است.
استفادهٔ وسیعتر از پرینت سه بعدی احتمالا ابداع ِمجدد برخی از محصولاتی را باعث می‌شود که قبلا ساخته شده‌اند، و البته تعداد بیشتری از محصولاتِ کاملا جدید نیز ساخته خواهند شد. امروزه با پرینت سه بعدی شکلها و طرحهایی قابل ساخت هستند که قبلا ساخت آنها غیرممکن بود، اما این حرکت تازه آغاز شده‌است. بسیاری معتقدند که پرینت سه بعدی برای رشد روزافزون ِنوآوری و احیای ِتولیدِ محلی از پتانسیل های بسیار زیادی برخوردار است.
تاثیرات بالقوه روی اقتصاد جهانی
اگر استفاده از فناوری پرینت سه بعدی در سراسر دنیا پذیرفته شود، تاثیرات بالقوه‌ای بر روی اقتصاد جهانی بر جای می‌گذارد. تغییر در روند تولید و توزیع از مدل فعلی به مدل تولید محلی بر اساس تقاضا، و مدل ِتولیدِ سفارشی در همان محل، عملا عدم تعادل موجود بین کشورهای صادرکننده و واردکننده را کاهش می‌دهد.
پرینت سه بعدی این پتانسیل را دارد که صنایع جدید و حرفه‌های کاملا جدیدی ایجاد کند، از جمله حرفه‌های مرتبط با تولید پرینترهای سه بعدی. و فرصتِ خوبی برای خدمات حرفه‌ای مربوط به حوزهٔ پرینت سه بعدی ایجاد می‌شود، از شکلهای جدیدِ طراحان محصول، اپراتورهای چاپگر، و تامین کنندگان مواد اولیه گرفته تا توافقات و اختلافات قانونی مربوط به مالکیت معنوی. مسئلهٔ سرقت و بهره‌برداری غیرمجاز بعنوان نگرانی فعلی بسیاری از صاحبان IP در رابطه با پرینت سه بعدی مطرح می‌شود.
تاثیر پرینت سه بعدی روی کشورهای در حال توسعه مثل شمشیر دولبه است. مثالی از تاثیر مثبت آن کاهش هزینهٔ تولید از طریق مصرفِ مواد بازیافتی و سایر مواد بومی است، اما از دست رفتن شغلهای تولیدی می‌تواند ضربهٔ شدیدی بر بسیاری از کشورهای در حال توسعه وارد کند که غلبه بر آن به زمان نیاز دارد.
کشورهای توسعه یافته احتمالا بیشتر از همه از چاپ سه‌بُعدی بهره می‌برند، چون در این کشورها افزایش جامعهٔ سالمندان و افزایش سن جمعیت از منظر نیروی کار و تولید به نگرانی عمده ای تبدیل شده‌است. همچنین مزایای بهداشتی ِکاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی می‌تواند به جامعه غربی که سن آن رو به افزایش است بخوبی خدمت کند.
کپی برداری از مطالب با درج لینک نیکانو مجاز می باشد.


3DP---1                     3DP---2

3DP---3                     3DP---4

3DP---5                     3DP---6

3DP---7                     3DP---8


 

اگر اینستاگرامی هستید @Nikano_3dp را دنبال کنید.

به کانال نیکانو در تلگرام بپیوندید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *