راهنمای جامع پرینت سه بعدی-تاریخچه پرینت سه بعدی(بخش دوم)
اکتبر 9, 2015
Shakhes-minecraft
پرینت سه بعدی Minecraft Village
اکتبر 12, 2015

راهنمای جامع پرینت سه بعدی-تکنولوژی پرینت سه بعدی

تکنولوژی پرینت سه بعدی


در دو قسمت قبل از سری مقاله های راهنمای پرینت سه بعدی با اصول پرینت سه بعدی و تاریخچه آن(بخش اول و بخش دوم) آشنا شدید.در خدمت شما هستیم با سومین قسمت از این سری مقاله ها با عنوان تکنولوژي پرینت سه بعدی. با نیکانو همراه باشید.

نقطه‌ی آغاز هر گونه فرایند پرینت سه بعدی، مدل دیجیتالی سه‌ بعدی ای است که می‌توان آن را با استفاده از انواعی از برنامه‌های سه بعدی ساخت و یا با اسکنری سه‌بعدی اسکن کرد. آنگاه این مدل به لایه‌هایی بُرش داده می‌شود و بدین وسیله این طراحی به فایلی که توسط پرینتر سه‌ بعدی قابل قرائت باشد تبدیل می‌شود. آنگاه مواد فرآوری شده توسط پرینتر سه بعدی مطابق با طراحی و فرایند لایه لایه چیده می‌شوند. همانطور که گفته شد، انواع متفاوتی از فناوری‌های پرینت سه بعدی وجود دارند که جهت ساختن شیء نهایی مواد مختلفی را به روش‌هایی متفاوت به عمل می آروند. پلاستیک‌های کاربردی، فلزات، سرامیک‌ها، و ماسه هم اکنون همگی به صورت روزانه برای نمونه‌سازی صنعتی و کاربردهای تولیدی بکار برده می‌شوند. تحقیقاتی نیز برای پرینت سه بعدی زیست موادها و انواع متفاوتی از غذاها در حال انجام هستند. بطور کلی، در سطح اولیه‌ی بازار (سطحی با قیمت کم‌تر و طراحی ساده‌تر) مواد محدودتر هستند. در حال حاضر پلاستیک (معمولا ABS -آکریلونیتریل بوتادین استایرن- و PLA اسید پلی‌اکتیک) تنها ماده‌‌ی با استفاده‌ی گسترده‌ است ولیکن تعداد رو به رشدی از دیگر مواد از جمله نایلون نیز وجود دارند. همچنین تعداد رو به رشدی از ماشین‌های ساده و کم قیمتی وجود دارند که برای مواد غذایی نظیر شکر و شکلات سازگار شده‌اند.

پرینت سه بعدی چطور کار می‌کند؟

هر یک از انواع متفاوت پرینترهای سه بعدی تکنولوژی متفاوتی را بکار می‌برند که مواد مختلف را به روش‌هایی گوناگون به عمل می‌آورد. درک این نکته مهم است که یکی از اساسی‌ترین محدودیت‌های پرینت سه بعدی – از لحاظ مواد و کاربردها- این است که هیچ راهکاری برای حل همه‌ی مشکلات وجود ندارد. به عنوان مثال، برخی پرینترهای سه بعدی مواد پودری (نایلون، پلاستیک، سرامیک و فلز) را به عمل می آورند که از منبع نور/گرما جهت تف جوش دادن/ ذوب کردن و گداختن لایه‌هایی از پودر به شکلی تعیین شده استفاده می‌کنند. دیگر فناوری‌ها مواد رزین پلیمر را به عمل آورده و بعلاوه از لیزر/ نور نیز جهت سفت کردن رزین در لایه‌هایی بسیار نازک استفاده می‌کنند. پرتاب قطرات ریز نیز فرایند پرینت سه بعدی دیگری است که یادآور چاپ جوهر افشان دو بعدی است. ولیکن در این فرایند چاپ مواد برتر از جوهر هستند و از چسبی نیز جهت سفت کردن مواد استفاده می‌شود. احتمالا معمول‌ترین و پذیرفته‌شده‌ترین فرایند، فرایند رسوب است و توسط اکثریت پرینترهای سه بعدی ساده و ارزان بکار برده می‌شود. این فرایند پلاستیک‌ها، بطور معمول PLA یا ABS ، را به صورت رشته‌هایی از میان اکسترودر داغ بیرون می‌کشد تا لایه‌هایی را تشکیل داده و شکلی از پیش تعیین شده را ایجاد کند.

چون می‌توان بخش‌ها را به صورت مستقیم چاپ کرد، تولید اشیاء دقیق و پیچیده و اغلب با قابلیت عملیاتی توکاری و بدون نیاز به مونتاژ امکان‌پذیر است.

به هر حال، نکته‌ی مهم دیگری که باید بر آن تاکید کرد این است که هیچ یک از فرایندهای پرینت سه بعدی به صورت گزینه‌های امروزی پلاگ اند پلی وارد بازار نشده اند. قبل از فشردن دگمه‌ی چاپ مراحل بسیاری وجود دارند و بعد از بیرون آمدن قسمت‌ها از چاپگر این مراحل نادیده‌ گرفته می‌شوند. صرف نظر از واقعیت‌های طراحی چاپگر سه بعدی، که می‌توانند طاقت‌فرسا باشند تهیه‌ و تبدیل فایل نیز می‌تواند زمان‌بر و پیچیده باشد مخصوصا برای قسمت‌هایی که در طی فرایند ساخت نیازمند پشتیبانی‌های پیچیده هستند. به هر حال بروزرسانی‌ها و ارتقاءهای مستمر نرم افزاری برای این عملکردها وجود دارند و این وضعیت در حال پیشرفت کردن است.

علاوه بر این، خیلی از بخش‌ها به محض این که از پرینت سه بعدی بیرون می‌آیند باید تحت عملیات‌های پرداختی قرار گیرند. زدایش یکی از پرداخت‌های بدیهی‌ برای فرایندهایی است که نیاز به پشتیبانی دارند اما دیگر پرداخت‌ها عبارتند از سنباده‌کاری، لاک، رنگ و دیگر انواع پرداخت‌های سنتی که همه‌ی آن‌ها بطور معمول باید با دست انجام شوند و نیازمند مهارت، زمان و بردباری هستند.

در قسمت چهارم از سری مقاله های راهنمای پرینتسه بعدی در مورد فرآیندهای پرینت سه بعدی (در دو بخش) در خدمات شما هستیم.


3DP---1                     3DP---2

3DP---3                     3DP---4

3DP---5                     3DP---6

3DP---7                     3DP---8


اگر اینستاگرامی هستید @Nikano_3dp را دنبال کنید.

به کانال نیکانو در تلگرام بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *