کاربرد پرینت سه بعدی در غذا
اکتبر 25, 2015
ساخت اسلحه ریل‌گان با پرینتر سه بعدی
اکتبر 26, 2015

راهنمای جامع پرینت سه بعدی – کاربردهای پرینت سه بعدی

کاربردهای پرینت سه بعدی


قسمت  هشتم از سری مقالات راهنمای جامع پرینت سه بعدی


کاربرد پرینت سه بعدی در دندانپزشکی

بخش پزشکی به عنوان یکی از بخشهایی شناخته شده است که جزو اولین ها در استفاده از پرینت سه بعدی به شمار میرود، همچنین این بخش با توجه به قابلیت های سفارشی سازی و شخصی سازی فنآوری ها و توانایی بهبود زندگی افراد به عنوان بخشی با پتانسیل عظیم برای رشد در نظر گرفته میشود زیرا فرآیندها بهبود مییابند و مواد ایجاد میشوند که این امر با استانداردهای پزشکی سازگار است.

کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی و دندانپزشکی

فنآوری های پرینت سه بعدی برای تعداد زیادی از کاربردهای مختلف استفاده میشوند. علاوه بر ساخت نمونه های اولیه برای پشتیبانی از ساخت محصول جدید در صنایع پزشکی و دندانپزشکی، از این فنآوری در موارد ذکر شده هم استفاده میشود: ایجاد الگوهای ریخته گری فلز در ساخت روکش های دندان و در ساخت ابزاری که روی آن پلاستیک به شکل خلاء برای سیمهای ارتودنسی دندان بکار برده میشود. همچنین از این فنآوری بطور مستقیم به منظور تولید ایمپلنت های مفصل ران و زانو، و محصولات قراردادی ویژه ی بیمار، مانند سمعک، کف ارتوتیک برای کفش، پروتز شخصی سازی و ایمپلنت های یکباره برای بیماران مبتلا به بیماریهایی مانند آرتروز، پوکی استخوان و سرطان، و همچنین مجروحان حوادث و تروما استفاده میشود. دستورالعملهای جراحی چاپ شده بصورت سه بعدی برای عملیات خاص نیز یک کاربرد در حال ظهور هستند که به جراحان در کارشان و به بیماران در بهبودشان کمک میکنند. این فنآوری همچنین برای پرینت سه بعدی از پوست، استخوان، بافت، داروها و حتی اعضای بدن انسان ایجاد میشوند. با اینحال، فاصله ی زیادی با تجاری سازی این فنآوری ها وجود دارد.


کاربرد پرینت سه بعدی در هوافضا

همانند بخش پزشکی، بخش هوافضا هم جزو اولین ها در استفاده از فنآوری های پرینت سه بعدی در اولین اشکال خود برای تولید محصول و نمونه سازی بود. این شرکتها که بطور معمول با موسسات علمی و پژوهشی کار میکنند پا را فراتر از مرزهای فنآوری برای کاربردهای تولیدی گذاشته اند.

کاربرد پرینت سه بعدی در هوافضا

کاربران مهم این عرصه عبارتند از GE / Morris Technologies، ایرباس/ EADS، رولز رویس، سیستمهای BAE و بوئینگ. در حالیکه بسیاری از این شرکت ها از رویکردی واقع بینانه بر حسب چیزی که هم اکنون با فنآوری ها انجام میدهند بهره میبرند، و بیشتر آن تحقیق و توسعه است، برخی از آنها در مورد آینده کاملا سر سخت هستند.


کاربرد پرینت سه بعدی در خودرو سازی

یکی دیگر از بهره برداران اولیه از فنآوری های نمونه سازی سریع ،بخش خودروسازی بود. بسیاری از شرکتهای خودروسازی – بخصوص در بالاترین سطح ورزش موتوری و F1 مسیر مشابهی با شرکتهای هوافضا دنبال کردند. خودروسازی اولین صنعت در استفاده از فنآوری برای کاربردهای نمونه سازی بوده و هنوز هم هست، همچنین از فرآیندهای تولید خود برای مزایای مواد بهبود یافته و نتایج نهایی برای قطعات خودرو تولید و بهره میبرند.

پرینت سه بعدی در خودروسازی

یسیاری از شرکتهای خودروسازی در حال حاضر نیز بر پتانسیل پرینت سه بعدی بدنبال تحقق خدمات پس از فروش تولید قطعات یدکی/جایگزین (در صورت نیاز) بجای حفظ موجودی های بزرگ توجه میکنند.


کاربرد پرینت سه بعدی در جواهرات

بطور متعارف، فرایند طراحی و ساخت جواهر همواره نیازمند سطح بالایی از تخصص و دانش مربوط به رشته های خاص شامل ساخت، قالبسازی، ریخته گری، آبکاری، طلاکوبی، فلزکاری نقره ای/طلا، برش سنگ، حکاکی و پرداخت هست. هر یک از این رشته ها در طول سالیان تکامل یافته و هر یک زمانیکه در تولید جواهرات استفاده میشود نیازمند دانش فنی هستند. فقط یک مثال عبارتست از ریخته گری دقیق است – که اصل آن ممکن است به بیش از ۴۰۰۰ سال پیش برگردد.

کاربرد پرینت سه بعدی در جواهرات

برای بخش جواهرات، ثابت شده است که پرینت سه بعدی به طرز بخصوصی مختدر هم گسسته است. توجه – و بکار بردن- زیادی براساس این امر وجود دارد که چاپ ۳ بعدی چگونه میتواند به رشد بیشتر این صنعت کمک کند. از آزادیهای طراحی جدید که توسط ۳D CAD و پرینت سه بعدی، از طریق بهبود فرآیندهای متداول برای تولید طلا و جواهر کلا در راستای تولید چاپی سه بعدی فعال شده است بسیاری از مراحل متداول کنار گذاشته شده و پرینت سه بعدی تاثیر فوقالعادهای در این بخش داشته و هنوز هم دارد.


کاربرد پرینت سه بعدی در معماری

مدلهای معماری به مدت طولانی کاربرد اصلی فرآیندهای پرینت سه بعدی، برای تولید مدلهای دقیق نمایش دیدگاه یک معمار است. پرینت سه بعدی روش نسبتا سریع، آسان و از نظر اقتصادی روشی ممکن برای تولید مدلهای دقیق بطور مستقیم از ۳D CAD، BIM و یا دیگر اطلاعات دیجیتالی است که معماران استفاده میکنند. بسیاری از شرکتهای معماری موفق در حال حاضر معمولا از پرینتر سه بعدی (در خانه یا بصورت خدمات) به عنوان بخش مهمی از گردش کار خود برای افزایش نوآوری و بهبود ارتباط استفاده میکنند. بتازگی، برخی از معماران تصویری به دنبال چاپ ۳ بعدی به عنوان یک روش ساخت و ساز مستقیم استفاده میکنند. پژوهش در تعدادی از سازمانها در این زمینه، به ویژه دانشگاه Loughborough، Contour Crafting  و معماری جهان انجام شده است.

کاربرد پرینت سه بعدی در معماری


کاربرد پرینت سه بعدی در غذا

اگر چه صنعت مواد غذا خیلی دیرتر به جرگه ی استفاده کنندگان از پرینت سه بعدی وارد شد، این صنعت کاربردی در حال ظهور (و یا ماده ی پرینت سه بعدی) است که افراد را بسیار هیجان زده کرده و حقیقتا پتانسیلی برای وارد کردن فنآوری به جریان اصلی دارد. روی هم رفته، همه ما همیشه نیاز به غذا خوردن داریم! پرینت سه بعدی به عنوان روشی جدید برای تهیه و ارائه ی مواد غذایی در حال ظهور است.

کاربرد پرینت سه بعدی در غذا

پیشتازها در پرینت سه بعدی مواد غذایی با شکلات و شکر بود، و این پیشرفتها بیدرنگ با استفاده از پرینترهای سه بعدی خاصی ادامه دارد که بازار را در دست گرفته اند. برخی دیگر از آزمایشهای اولیه با مواد غذایی از جمله پرینت سه بعدی «گوشت» در سطح پروتئینهای سلولی بوده است. اخیرا ماکارونی یکی دیگر از گروه های غذایی بوده است که برای مواد غذایی پرینت سه بعدی مورد تحقیق قرار گرفته است.

توجه به پرینت سه بعدی آتی نیز به عنوان یک روش آماده سازی کامل مواد غذایی و روشی برای متعادلسازی مواد مغذی موجود به روشی جامع و سالم در نظر گرفته میشوند.


کاربرد پرینت سه بعدی در هنر / طراحی / مجسمه سازی

هنرمندان و مجسمه سازان با پرینت سه بعدی با هزاران روش مختلف به منظور کشف فرم و عملکرد در مسیرهای غیر ممکن قبلی کار میکنند. چه این که صرفا به یافتن بیان اصلی جدید پرداخت یا از استادان قدیمی یاد گرفت این بخش بسیار فعالی است که بطور فزایندهای شیوه های جدید کار با پرینت سه بعدی و معرفی نتایج به جهان را در پی دارد.

کاربرد پرینت سه بعدی در هنر / طراحی / مجسمه سازی

هنرمندان متعددی وجود دارند که در حال حاضر با کار ویژه و با مدلسازی سه بعدی، اسکن سه بعدی و فنآوریهای پرینت سه بعدی نامی برای خود دست و پا کردهاند.

ترکیب اسکن ۳ بعدی همراه با پرینت سه بعدی نیز بعد جدیدی را در دنیای هنر به ارمغان میآورد، با اینحال، هنرمندان و دانشجویان در آن در حال حاضر روش ثابتی از بازتولید آثار اساتید قبلی و ایجاد کپی های دقیق از مجسمه های باستان (و بسیار جدید) برای مطالعه دقیق دارند – آثار هنری که در غیر این صورت هرگز قادر به تعامل با فرد نمیشد.


3DP---1                     3DP---2

3DP---3                     3DP---4

3DP---5                     3DP---6

3DP---7                     3DP---8


خدمات پرینت سه بعدی نیکانو

اگر اینستاگرامی هستید @Nikano_3dp را دنبال کنید.

به کانال نیکانو در تلگرام بپیوندید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *