10 نکته مهم قبل از خرید پرینتر سه بعدی
10 نکته مهم قبل از خرید پرینتر سه بعدی
ژوئن 15, 2017
آگوست 27, 2017

راهنمای طراحی پرینت سه بعدی SLA

راهنمای طراحی جهت خدمات پرینت سه بعدی SLA


یک چاپ خوب با طراحی مناسب مدلی آغاز می‌شود که برای پرینت سه بعدی SLA ، بهینه ‎سازی شده است. این راهنما با هدف ارائه‌ ی برخی از حداقل ابعاد و ویژگی‌ هایی که می‌توان از پرینتر سه بعدی SLA انتظار داشت، تهیه شده است.با نیکانو همراه باشید.

در صورتی که اطلاعی از تکنولوژی پرینت سه بعدی SLA ندارید مقاله زیر را مطالعه کنید.

تفاوت پرینت سه بعدی SLA و FDM


حداقل ضخامت دیواره‌های دارای تکیه‌ گاه
مقدار توصیه شده: 0/4 میلی‌متر
دیواره‌ی دارای تکیه‌گاه به دیواره‌ای اطلاق می‌شود که دو یا بیش از دو سمت آن به دیواره‌ای دیگر متصل است. دیواره‌ های دارای تکیه‌ گاهی که ضخامت آن‌ ها کمتر از 0/4 میلی‌متر است، ممکن است در هنگام فرایند ساخت،تاب بر‌دارند.
حداقل ضخامت دیواره دارای تکیه گاه

حداقل ضخامت دیواره‌های فاقد تکیه‌گاه
مقدار توصیه شده: 0/6 میلی‌متر
دیواره‌ی فاقد تکیه‌گاه به دیواره‌ای اطلاق می‌شود که کمتر از دو سمت آن به دیواره‌ای دیگر متصل است. دیواره‌های فاقد تکیه‌ گاهی که ضخامت آن‌ ها کمتر از 0/6 میلی‌متر است، ممکن است در فرایند جداسازی از مدل در هنگام چاپ، تاب بر‌دارند.

حداقل ضخامت دیواره فاقد تکیه گاه

 


حداکثر طول برامدگی فاقد تکیه‌ گاه
مقدار توصیه شده: 1.0 میلی‌متر
به بخشی از مدل که بصورت افقی به موازات پلتفرم ساخت، بیرون زده است، برآمدگی یا Overhang گفته می‌شود. چاپ چنین برآمدگی های فاقد تکیه‌ گاهی توصیه نمی‌شود، چرا که در این حالت لایه‌ ها نمی‌توانند ساختار خود را حفظ کنند. بخش‌ های معلقی با طول بیش از 1 میلی‌متر، دچار اندکی تغییر شکل می‌شوند و با افزایش بیشتر طول برامدگی، میزان این تغییر شکل به شکل فزاینده‌ای افزایش می‌یابد.

حداکثر طول برامدگی فاقد تکیه گاه


حداقل زاویه‌ ی برآمدگی فاقد تکیه‌گاه
مقدار توصیه شده: 19 درجه نسبت به حالت تراز (نسبت به یک خط افقی)
(35 میلی‌متر طول × 100 میلی‌متر عرض × 3 میلی‌متر ضخامت)
زاویه‌ی برآمدگی به زاویه‌ ی یک زائده‌ ی معلق نسبت به حالت افقی اطلاق می‌شود. انجام پرینت سه بعدی با زاویه‌ ی معلقی کمتر از 19 درجه می‌تواند موجب شکستن مدل در خلال فرایند ساخت شود. در صورت عدم وجود تکیه‌گاه، قطعه را به نحوی بچرخانید که سطوح صاف آن توسط تکیه‌گاه نگهداشته شوند.(اینکار توسط اپراتور نرم افزار پرینتر انجام می شود)

حداقل زاویه برامدگی فاقد تکیه گاه


حداکثر طول دهانه/پل نگهدارنده‌ی افقی
مقدار توصیه شده: 21 میلی‌متر (5 میلی‌متر عرض × 3 میلی‌متر ضخامت)
دهانه به فاصله‌ ی بین دو تکیه‌ گاه میانی یک سازه گفته می‌شود. اگرچه پرینت سه بعدی دهانه‌ های افقی توصیه نمی‌شود، ولی برخی از هندسه‌ های بخصوص، بخوبی قابل چاپ هستند. به ازای تیری به عرض 5 میلی‌متر و ضخامت 3 میلی‌متر، دهانه‌هایی به طول بیش از 21 میلی‌متر احتمال خرابی دارند. هر چه عرض تیر بیشتر می‌شود، طول آن باید کمتر شود تا از شکسته شدن در خلال فرایند ساخت جلوگیری گردد.

حداکثر طول دهانه نگهدارنده افقی


حداقل قطر رشته‌ ی قائم
مقدار توصیه شده: 0/3 میلی‌متر
(ارتفاع 7 میلی‌متر) تا 1/5 میلی‌متر (ارتفاع 30 میلی‌متر)
به عارضه‌ ای که طول آن بیش از دو برابر عرض آن باشد، رشته یا Wire گفته می‌شود. نسبت طول به عرض چنین عوارضی نقشی کلیدی در چاپ آن‌ ها دارد؛ در ضخامت رشته‌ ی 0/3 میلیمتر، امکان چاپ رشته تا ارتفاع 7/0 میلی‌متر بدون موج‌ برداشتن قطعه وجود دارد. رشته‌های 1/5 میلی‌متری را می‌توان تا ارتفاع 30 میلی‌متر بدون بروز نقیصه چاپ کرد.

حداکثر قطر رشته قایم


حداقل جزئیات برجسته
مقدار توصیه شده: 0/1 میلی‌متر
به عوارض بیرون زده‌ ی کم عمقی که روی مدل ایجاد می‌شود، جزئیات برجسته یا  EMBOSSED DETAIL  گفته می‌شود. جزئیاتی که ضخامت و ارتفاع آن‌ ها کمتر از 0/1 میلی‌متر است، ممکن است روی نمونه‌ی چاپ شده قابل رویت نباشند.
حداقل جزییات برجسته

حداقل جزئیات فرورفته
مقدار توصیه شده: 0/4  میلی‌متر
جزئیات فرو رفته یا  ENGRAVED DETAIL  به عوارض محصور شده یا حک شده روی مدل اطلاق می‌شود. جزئیاتی که با ضخامت و ارتفاع کمتر از 0/4 میلی‌متر محصور شده‌اند، ممکن است روی نمونه چاپ شده قابل رویت نباشند، زیرا در خلال فرایند چاپ، به سایر بخش‌های مدل جوش می‌خورند.

حداقل جزییات فرو رفته


حداقل معبر

مقدار توصیه شده: 0/5 میلی‌متر

معبر یا  CLEARANCE  به فاصله‌ ی بین دو قطعه‌ ی متحرک در یک مدل اطلاق می‌شود ((مثلاً فاصله‌ ی بین چرخ‌دنده‌ ها یا مفاصل). تعبیه‌ ی معبرهایی به میزان کمتر از 0/5 میلیمتر ممکن است به جوش خوردن قطعات به یکدیگر منتهی شود.

حداقل معبر


حداقل قطر سوراخ
مقدار توصیه شده: 0/5 میلی‌متر
احتمال بسته شدن سوراخ‌ هایی با قطر کمتر از 0/5 میلی‌متری در راستای محورهای x ، y و z در خلال فرایند چاپ وجود دارد.

حداقل قطر سوراخ


حداقل قطر حفره‌ی تخلیه
مقدار توصیه شده: 3/5 میلی‌متر
تعبیه‌ ی حفره‌ های تخلیه با هدف خروج رزین در مدل‌ هایی که در برگیرنده‌ ی یک فضای داخلی کاملاً بسته هستند (مانند یک کره‌ ی توخالی یا استوانه‌ ای تو خالی که مستقیماً روی پلتفرم ساخت چاپ می‌شود)، توصیه می‌شود. بدون وجود حفره‌ های تخلیه‌ ای به قطر دست کم 3/5 میلی‌متر، احتمال گیر افتادن رزین در داخل مدل و به اصطلاح انفجار چاپ وجود دارد.

حداقل قطر حفره تخلیه مواد


در صورت داشتن هرگونه سوالی در مورد اندازه‌ی عارضه‌ ی بخصوصی در مدل مورد نظر خود، می‌توانید با شماره 66580192 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *