سی ان سی چیست ؟


امروزه اکثر فرآیندهای ساخت و تولید مبتنی بر ماشین های سی ان سی است. در دهه گذشته این ماشین ها غالبا در صنایع بزرگی از جمله صنایع هوا فضا، صنایع خودرو سازی و صنایع نیروگاهی کشورمان به کار گرفته می شد، اما اکنون کاربرد این ماشین ها در کارگاه های کوچک عمومیت یافته است. بیش از ۵۰ سال از زمان ساخت اولین ماشین کنترل عددی می گذرد و کمتر کسی تصور می نمود که کاربرد این ماشین ها از حيطه مهندسی ساخت و تولید اعم از سنتی (فرز، تراش و..) و غیرسنتی وایرکات، لیزر و فراتر رود و در صنایع مختلف از جمله صنایع الکترونیک، صنایع چوب و به کار گرفته شود.مجموعه نیکانو هم با اینکه کار خود را با خدمات پرینت سه بعدی شروع کرد، اکنون خدمات سی ان سی فوم را نیز به مجموعه خدمات خود اضافه کرده است.

سی ان سی چیست ؟

اولین ماشین کنترل عددی NC در سال ۱۹۵۲ در دانشگاه MIT آمریکا ساخته شد. فلسفه اصلی ساخت ماشین های NC ضرورت تولید قطعات پیچیده صنایع هوا فضا بود. و این ضرورت بعد از جنگ جهانی دوم به اوج خود رسیده بود. با ورود کامپیوتر به عرصه ماشین های NC تحول شگرفی در تکنولوژی NC به وجود آمد که امروزه ماشین های CNC با دقت و سرعت بالا در اکثر روش های تولید اعم از سنتی و مدرن مشاهده می گردد. اکنون نگاه به CNC از ماشینی با توانایی ساخت قطعات بسیار پیچیده فراتر رفته و به عنوان بخش مهم سیستم های جامع CAD\CAM CIMSو FMS برای ایجاد اتوماسیون با سطح بسیار بالا در نظر گرفته می شود.
 Nc چیست ؟
کنترل حرکتهای یک ماشین یا یک فرایند، توسط مجموعه ای قاعده مند از اعداد، حروف و نشانه ها NC یا کنترل عددی نام دارد.

 Cnc چیست ؟

کنترل عددی کامپیوتری (CNC) یک ماشین NC، مبتنی بر استفاده از کامپیوتر بهعنوان واحد کنترل است. به طور واضح تر می توان گفت که ماشین های سی ان سی نوع پیشرفته همان ماشین های NC قدیم هستند که یک کامپیوتر در واحد کنترل آنها ادغام شده است. در تمام سیستم های خودکارسازی، اجزای فرمان دهنده سخت افزار به ترتیب اعم از بادامکها، کنتاکتورها، شیرهای هیدرولیکی و پنوماتیکی و در نهایت مدارات مجتمع، اتوماسیون را تسریع و تسهیل نموده اند اما سی ان سی به دلیل وجود کامپیوتر و برنامه نویسی نرم افزاری سرعت و انعطاف پذیری فوق العاده ای به کاربر ارائه می دهد. سیستم های اتوماسیون انعطاف پذیر، توسعه یافته سیستم های اتوماسیون برنامه پذیر می باشد و دو ویژگی تشخیص آن از اتوماسیون برنامه پذیر، قابلیت تغییر برنامه و قابلیت تنظیم دستگاه بدون اتلاف وقت می باشد. به این منظور در FMS (سیستم های ساخت انعطاف پذیر) مجموعه ماشین های CNC به صورت مراکز ماشین کاری وجود دارد که قابلیت فرزکاری، تراش کاری، سوراخ کاری و سایر عملیات را به صورت یک پارچه فراهم می سازد و جابجایی قطعات توسط نقاله ها و روباتها انجام میشود.


طراحی سایت
پرینت سه بعدی