مواد اولیه
آوریل 18, 2015
سوالات متداول پرینتر سه بعدی
ژوئن 9, 2015

طراحی و پرینت سه بعدی 19 ربات برای فیلم «Chappie»

اخبار دنیای چاپ سه بعدی


بی تردید روزی روباتها بخش بسیار مهمی از زندگی ما خواهند بود. در واقع برخی از بهترین مغزهای نسل ما حتی نگرانی خود را از این مسئله ابراز کرده‌اند که روباتها نهایتا در همین زنجیرهٔ غذایی که همه آنرا می‌شناسیم از انسان پیشی خواهند گرفت و در انتها به پایان بشریت منجر می‌شوند. هرچند دقیقا این داستان ترمیناتور-گونه را نمی‌پذیرم، اما احتمال وجود علم رباتیک و هوش مصنوعی هوشمند را خیلی فوق العاده می‌دانم.در ادامه با نیکانو همراه باشید.

                                        طراحی و پرینت سه بعدی 19 ربات برای فیلم «Chappie» - خدمات پرینت سه بعدی نیکانو     طراحی و پرینت سه بعدی 19 ربات برای فیلم «Chappie» - خدمات پرینت سه بعدی نیکانو

به همین دلیل است که مشتاقانه انتظار پخش فیلمی به نام Chappie را می‌کشیدم .این فیلم که با وجود مشارکت ستاره‌هایی مثل Hugh Jackman و Sigourney Weaver و انتشار نقدهای مناسب دربارهٔ آن متاسفانه نادیده گرفته شد در زمان «آیندهٔ نزدیک» رخ می‌دهد که نیروی پلیس افریقای جنوبی تقریبا کاملا روباتیک شده‌است. وقتی شهروندان مبارزهٔ خود را در برابر ماهیت سرکوبگر این ماشینها آغاز می‌کنند یکی از روباتها (Chappie) سرقت شده و توسط یک نابغه نرم افزار به نام Deon (نقش او را Dev Patel ایفا می‌کند) مجددا برنامه ریزی می‌شود تا مستقلا دارای احساس و تفکر شود. وقتی نیروهای مخرب متوجه می‌شوند که چه کاری انجام شده‌است، یک دوره برخوردها را آغاز می‌کنند تا به هر قیمتی که شده Chappie را متوقف کنند.

طراحی و پرینت سه بعدی 19 ربات برای فیلم «Chappie» - خدمات پرینت سه بعدی نیکانو

طراحی و پرینت سه بعدی 19 ربات برای فیلم «Chappie» - خدمات پرینت سه بعدی نیکانو

این فیلم صحنه‌های مبارزات روباتی زیادی را به تصویر می‌کشد که خیلی مفصل و دقیق هستند. چگونه توانستند ساخت روباتهایی با این میزان جزئیات را عملی کنند و نابودی این ماشینها را فیلمبرداری کنند؟ با چاپ سه بعدی! درسته، هرچند مطالب کمی درباره کاربرد وسیع چاپ سه بعدی در این فیلم گفته شده، در واقع چاپ سه بعدی نقش فوق العاده مهمی در کل این فیلم داشته‌است.

طراحی و پرینت سه بعدی 19 ربات برای فیلم «Chappie» - خدمات پرینت سه بعدی نیکانو

طراحی و پرینت سه بعدی 19 ربات برای فیلم «Chappie» - خدمات پرینت سه بعدی نیکانو

Weta Workshop که شرکت اسبابِ صحنه است و مقر اصلی آن در Miramar در نیوزلند قرار دارد و در رابطه با فعالیتش در سه گانه هابیت و ارباب حلقه‌ها شهرت دارد با Imagine Engine که مقر اصلی اش در ونکوور کانادا قرار دارد مستقیما همکاری کرد تا نه تنها از روی این اسباب صحنهٔ بسیار عظیم مدلسازی کنند، بلکه در واقع روباتهای واقعی را که در این فیلم استفاده شده‌اند نیز بصورت سه بعدی چاپ کنند. برخلاف بسیاری از فیلمهایی که امروزه تولید می‌شوند و صرفا به تصاویر بسیار پیچیدهٔ تولید شده با کامپیوتر تکیه می‌کنند، Weta Workshop و Imagine Engine می‌خواستند که Chappie و Moose (ربات دیگری از همین فیلم) از نظر فیزیکی ۱۰۰% صحیح و دقیق باشند.

طراحی و پرینت سه بعدی 19 ربات برای فیلم «Chappie» - خدمات پرینت سه بعدی نیکانو

سرپرست جلوه‌های ویژهٔ فیلم Chappie به نام Chris Harvey می‌گوید «نمی‌خواستیم هیچ یک از حقه‌های مرسومی را انجام دهیم که همه در رباتهای CG انجام می‌دهند، و در این حقه‌ها اگر اشیاء با خشونت پیش بروند کافی است و مسئلهٔ مهمی نیست اگر بینندگان آنرا اینطور نبینید». «واقعا می‌خواستیم نحوهٔ عملکرد Chappie از نظر فیزیکی ۱۰۰ درصد دقیق و صحیح باشد، بدون هیچ فریب و حقه‌ای با مفاصل توپی. و باید حالتی مکانیکی‌تر داشته باشد». کلا ۱۹ روبات از جمله Chappie، Moose و چندین مامور پلیس توسط Image Engine برای این فیلم چاپ شدند. فرآیندهای آماده سازیِ بعدی و چاپْ بیش از ۲ ماه طول کشید؛ ربات Moose که بیش از ۳٫۵ متر قد داشت به تنهایی به ۱۰۰۰۰ قطعه مختلف نیاز داشت که واقعا مبهوت کننده است. سرپرست اسباب در Imagine Engine به نام Barry Poon گفت «چندین سر، دست و قطعات سینه‌ای داشتیم (هر یک از این قطعات ممکن بود در طی فیلم صدمه ببیند). این ربات بصورت یک شئی بزرگ بود که ساختارهای متعددی داشت. وقتی به مرحله پویا نمایی رسید، بر اساس اینکه ربات در چه وضعیتی بود مشخص می‌شد که چه قطعاتی ضروری هستند. نورپردازی هم همینطور بود. نیاز نبود عوامل فیلم درباره پنهان کردن یا نمایش دادن قطعاتِ صحیح نگران باشند».

طراحی و پرینت سه بعدی 19 ربات برای فیلم «Chappie» - خدمات پرینت سه بعدی نیکانو

طراحی و پرینت سه بعدی 19 ربات برای فیلم «Chappie» - خدمات پرینت سه بعدی نیکانو

خصوصا برای شخصیت Chappie، مدلسازی سه بعدی و چاپ، امتیازی فوق العاده برای این گروه فیلمسازی بود. این امتیاز به آنها اجازه داد تا قبل از چاپِ قطعات یک نسخهٔ بی عیب از این شخصیت بسازند، و سپس هر قطعه را در کامپیوتر کمی تغییر دهند تا نشانگر ۱۷ نسخهٔ متفاوتِ Chappie در وضعیتهای مختلفِ پوسیدگی باشند. که کاربردی فوق العاده ماهرانه از چاپ سه بعدی برای فیلمی محسوب می‌شد که احتمالا در سینماها به اندازهٔ کافی از آن تقدیر نخواهد شد. این فیلم رسما در اوایل مارس در اکثر بازارها عرضه شد و با نقدهای متفاوتی همراه بود. منتقدی اظهار داشت «این فیلم از آن دسته از فیلمها است که به دست‌اندازی خاصی در فناوری آینده نیاز دارد».

کار ِچاپ سه بعدی که در تولید این فیلم نقش داشت تنها وادارم می‌کند که باز به دیدن این فیلم بروم. نظر شما چیست؟ آیا شما هم این فیلم را دیده‌اید، و اگر اینطور است درباره آن چه فکر می‌کردید.می توانید با نیکانو از در طریق FB در ارتباط باشید و از آخرین مطالب چاپ و چاپگرهای سه بعدی با خبر شوید . در بخش بعد تریلر این فیلم و نیز کلیپ «پشت صحنهٔ» مربوط به فیلمبرداری این فیلم را ببینید.

راستی اگر اینستاگرامی هستید @Nikano_3dp را دنبال کنید.

کپی برداری از مطالب با درج لینک نیکانو مجاز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *