ساخت اولین پل فولادی با خدمات پرینت سه بعدی 44
ساخت اولین پل فولادی با خدمات پرینت سه بعدی
اکتبر 30, 2018
نیمکت های بتنی با پرینتر سه بعدی و الگوی مارپیچ زیبا و ستودنی 8
نیمکت های بتنی با پرینتر سه بعدی
نوامبر 13, 2018

فراتر از پرینتر سه بعدی در “انیمیشن های ملموس”

فراتر از پرینتر سه بعدی در  “انیمیشن های ملموس”


نیکول هون که یک طراح صنعتی است، کلکسیونی از “هیدروفیت ها” را ساخته، که گیاهان آبزی مدرنی هستند که با خدمات پرینت سه بعدی چند ماده ای ساخته شده اند. نیکول هون طراحی صنعتی ست که در مقطع کارشناسی ارشد رشته ی نوآوری و طراحی در دانشگاه ویکتوریای شهر ولینگتون در نیوزلند مشغول به تحصیل است. او در آخرین مجموعه کارش، از ما می خواهد که سوال زیر را در نظر بگیریم:

فراتر از پرینتر سه بعدی، چاپ 4 بعدی 4
چه می شود اگر بتوانیم گیاهان هوشمندی را طراحی کنیم که با آب و هوای آینده ی ما انطباق داشته باشند؟
این پروژه ی خلاقانه، “هیدروفیت ها” نامیده می شود که گیاهان مدرنی هستند که با پرینت سه بعدی چند ماده ای ایجاد شده اند. هدف از این کار، انجام چاپ چهار بعدی به وسیله ی لنز فیلم سازی، با تمرکز بر طراحی و رقص آرایی حرکات است. هون از جلوه های بصری که در فیلم ها دیده بود الهام گرفت و می خواست راهی را پیدا کند که لمس اشیاء پشت صفحه ی نمایش را امکان پذیر کند. “انیمیشن های ملموس” او، این اشیاء را به وسیله ی چاپ چهار بعدی با مواد مختلف، به زندگی او آوردند. کار هون، از محفظه های درزگیری شده در چاپ هایی که مستقل از یکدیگر فعال می شوند و در نتیجه ی تورم بادی حرکت می کنند، استفاده می نماید. راه کار او “انیمیشن ملموس” نامیده می شود، و از چاپ چهار بعدی استفاده می کند تا اشیا را در جهان مشابهی به زندگی وارد کند که مخاطب، محیطی در آن می سازد که زمان بعد چهارم محسوب می شود. هون در وبسایت خود توضیح می دهد که: “هیدروفیت ها طیفی از حرکات متغیر چند وجهی را نشان می دهند که کیفیت های زندگی-مانند آن ها منحصر به رفتار مواد دیجیتال است.”

فراتر از پرینتر سه بعدی، چاپ 4 بعدی 3
هیدروفیت ها با استفاده از نرم افزار Rhino و Grasshopper CAD همراه با نرم افزارZBrush مدل سازی شده اند. اشیاء چند ماده ای به وسیله ی فناوری Stratasys Polyjet چاپ شده اند که از ترکیبات رزین های سفت و انعطاف پذیر که به عنوان مواد دیجیتال شناخته شده اند، استفاده می کند. پرینتر سه بعدی، مزایای فراوان و انعطاف پذیری خلاقانه ای را در اختیار هون گذاشته است، چون ترکیب رزین های مختلف برای ساخت محفظه های درزگیری شده را امکان پذیر می کند. در نتیجه، هر طرح به شیوه ی متفاوتی حرکت می کند و کاراکتر (شخصیت) و احساس متفاوتی را به نمایش می گذارد. هون ادامه می دهد که: “اشیاء تولید شده از کامپیوتر (CGO)، هم مزیت های جهان دیجیتال، از جمله تطبیق پذیری و کارایی آن در شکل گیری، و هم مزیت های جهان فیزیکی را دارند که اشیاء داخل آن می توانند به محیط، انسانها و سایر اشیاء چاپ شده پاسخ دهند.

فراتر از پرینتر سه بعدی، چاپ 4 بعدی 2

فراتر از پرینتر سه بعدی، چاپ 4 بعدی 1

این تعادل میان طراحی کنترل شده و تعامل طبیعی کنترل نشده، منجر به ایجاد عملکردهای ارگانیک جالب توجهی می شود.” پس از این که طرح ها چاپ شدند، آن ها را با پروژکتور ال ای دی رنگی نمایش می دهند که این کار، اندکی “شخصیت” به گیاه اضافه می کند. ایده ی پشت به کار بردن نور، همچنین برای افزایش درک احساسات در اشیاء بود. هون می افزاید که: ” انیمیشن ملموس می تواند هم روی صفحه نمایش و هم در دنیای بیرونی سودمند واقع شود.” او اشاره می کند که استفاده های مختلفی برای مواجه های فیزیکی غوطه ور کننده از جمله در پارک های تفریحی و موزه ها وجود دارد. برای دستیابی به درک بهتری از زیبایی و نوآوری پشت این چاپ ها، ویدیوی زیر را ملاحظه نمایید. به طرز چشمگیری، هیچ افکت خاصی به فیلم اضافه نشده است و فیلم حاصله واقعا جادویی است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *