مصاحبه اختصاصی سایت 3Dprint.com با نیکانو
اکتبر 30, 2015
طراحی و ساخت ویالون الکتریکی با پرینتر سه بعدی
نوامبر 1, 2015

مصاحبه اختصاصی 3Ders با نیکانو (ترجمه به فارسی)

این مقاله ترجمه به فارسی مصاحبه اصلی در سایت 3Ders می باشد.


طراح ایرانی ربات مکانیکی شگفت انگیز و غول پیکرِ پرینت سه بعدیِ 129 قطعه ای با ارتفاع 27 سانتیمتر را به نمایش گذاشت.


هر چند که عاشق اخبار مربوط به پروژه های پرینت سه بعدی در سراسر جهان هستیم، بطور خاصی به داستانهایی علاقمند هستیم که فراتر از ایالات متحده، اروپا غربی و آسیای جنوب شرقی میآیند. با این همه، آنها تاکید میکنند که تکنولوژي پرینت سه بعدی واقعا بین المللی است و فراتر از مرزها و فرهنگها میرود. و این پروژه ی خاص تماما در ایران ساخته شده است (کشوری که به ندرت در مورد آن شنیده اید مگر در محافل سیاسی). این پروژه در تهران پایتخت ایران بنا نهاده شده است، طراح آرمین حسامپور که بتازگی ارائه خدمات پرینت سه بعدی را شروع کرده است بایت اولین پروژه به اشتراک گذاشته ی خود یک  ربات مکانیکی با ارتفاع 27 سانتیمتر معرفی کرده است که  نه تنها شگفت انگیز به نظر میرسد، بلکه بخاطر داشتن 129 قسمت مجزا بسیار پیچیده است.

آرمین حسامپور در زمان بسیار کوتاه کار زیادی انجام داده است. بر طیق توضیحات او در 3ders.org، او فقط ۱ سال است با پرینتر سه بعدی آشنا شده است اما این ربات را قبل از این آشنایی طراحی کرده است، او اشاره میکند که فراگیر شدن پرینتر سه بعدی تقریبا زندگی حرفه ای او را زنده کرد. در حال حاضر ارائه دهنده ی خدمات پرینت سه بعدی نیکانو است تا یک سری از اهداف را به طور جدی دنبال کند.  او افزود: مهم نیست چه تخصص و علایقی دارید٬هر چه که هست می توانید از چاپ سه بعدی در مسیر علایقتان بکار بگیرید.آن وقت است که عاشقش می شوید.

اما همانطورکه میتوانید تصور کنید، ساخت این ربات مکانیکی آسان نبود، هر چند آرمین حد بالایی برای خود تعیین کرد زیرا این یکی از اولین پروژه هایی است که به محض خرید پرینتر سه بعدی به ذهنش رسید. او اظهار میکند: که این اولین پروژه عظیم من بود و بخاطر اینکه تجربه ی کافی نداشتم، بسیار وقتگیر بود.

او اشاره میکند که این مدل را مجددا طراحی نکردم. فقط قطعاتی را که در چاپ مشکل ایجاد کرده بودند تغییر دادم. چاپ حدود دو ماه زمان برد. این به نوعی اولین تجربه من بود. ترجیح دادم قطعات را از مفاصل جدا کنم. از برخی از جزئیات بطور جداگانه پرینت گرفتم تا خروجی جذابتر شود. به گفته ی او: جزئیات همیشه ساده ترین مدلها را زیبا میکنند. خود پروسه چاپ تقریبا 90 ساعت به طول انجامید (که دو ماه زمان برد) بیشتر زمانها برای تعریف مجدد بخشهای مشکل آفرین در چاپ اختصاص یافت.

اما نتیجه ارزش خوبی دارد؛ رباتی که ارتفاع 27 سانتیمتری داشته و شامل 129 قطعهی جداگانه است، این وسیله ی مکانیکی واقعا فوقالعاده ای است. اکثر قطعات با PLA با ضخامت 300 میکرون با 30 درصد مواد پر کننده با استفاده از یک سر نازل ۰.۴ میلیمتری بودند. اسمبل قطعات حدود یک هفته طول کشید چراکه نیاز داشت تا بیشتر قطعات را صاف کند تا بافتها کمی صافتر شوند. رنگ اسپری نقره ای و قرمز برای کار نهایی مورد استفاده قرار گرفتند. در کل، آرمین حدود سه ماه از آغاز تا پایان این پروژه زمان صرف کرد، که با در نظر گرفتن تمام کاری که باید با پرینتر سه بعدی انجام شود و با لیست بی پایانی از قطعات سر و کار داشته باشد بد نیست.

خوشبختانه، آرمین در به پایان رساندن پرینت خود نا امید نشد – چرا که خیلی از افراد دیگر دست از این کار کشیده بودند. او در حال حاضر بر روی پروژه ای بزرگتر و بلند پروازانه تر کار میکند، که بدون شک در آینده ی نزدیک با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. اگر در ایران هستید و به دنبال خدمات چاپ سه بعدی هستید، لطفا خدمات چاپ سه بعدی نیکانو را بررسی کنید. در زیر میتوانید یک ویدیو مونتاژ جالب را مشاهده کنید.


خدمات پرینت سه بعدی نیکانو

اگر اینستاگرامی هستید @Nikano_3dp را دنبال کنید.

به کانال نیکانو در تلگرام بپیوندید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *