معرفی یک روش رنگ آمیزی برای قطعات پرینت سه بعدی

اخبار دنیای پرینتر سه بعدی


بدون شک پرینتر سه بعدی باعث شده است تا هنرمندان و طراحان بتوانند چیزهای جدیدی ابداع نمایند. وقتی که صحبت از رنگ به میان می آید تا حدودی مشکلات خود را نمایان می سازد و تا حدودی محدودیتهایی مشاهده می شود. با وجود تقاضای بسیار شدید برای روشهای نوین رنگ آمیزی برای قطعات پرینت شده با استفاده از پرینترهای سه بعدی، هنوز تلاش و تحقیق بخصوصی در این راستا بطور جدی انجام نشده است و تنها خبرهای کوچکی از افراد علاقه مند به گوش می رسد. بطور کلی در پرینترهای معمولی تنها می توان از یک فیلامنت تک رنگ استفاده نمود و تنها برخی از پرینترها قابلیت استفاده از دو و یا سه رنگ فیلامنت را دارند. پرینترهای سه بعدی که دارای قابلیت پرینت چندین رنگ بطور همزمان می باشند نیز اخیراً به بازار عرضه شده است ولی قیمت این دستگاه ها بالا می باشد.

    rang1

با وجود محدودیتها، علاقه مندان به این گونه مسائل دست از کار نکشیده اند و همچنان در تلاش هستند تا بتوانند روشهای جدیدی ابداع کنند و در برخی از موارد روشهای جالبی نیز ابداع شده است که در نوع خود بی نظیر است. با یک جستجوی ساده در گوگل در مورد رنگ آمیزی قطعات پرینت سه بعدی می توان فهمید که چه روشهای جالبی توسط افراد گوناگون ابداع شده است.

rang3

دراین مقاله، یک روش جدید رنگ آمیزی معرفی می گردد که توسط یک هنرمند به نام بن مالش از اهالی مریلند معرفی شده است. در این روش قطعات پرینت سه بعدی شده با استفاده از آب و رنگ طوری رنگ آمیزی می شوند که حالت ظاهری آنها شبیه تیله های شیشه ای و یا مووج به نظر بیاید. این روش برای هر قطعه ای مانند مجسمه و لوازم دکوری، گلدان، قاب پنجره و غیره ایده آل می باشد و همچنین می توان از این روش جهت رنگ آمیزی جواهرات و بدلیجات نیز استفاده نمود.

rang4

روش ابداعی این هنرمند بسیار آسان و کم هزینه می باشد ولی با این حال پیشنهاد می کنیم این روش را ابتدا در مورد قطعه ای که مورد نیاز شما نمی باشد امتحان نمائید و بتوانید آن قطعه را در صورت عدم رضایت از نتیجه کار به راحتی دور بیاندازید. قطعات پرینت سه بعدی شده با فیلامنتهای رنگ روشن نتیجه کار بهتری خواهند داشت. قطعات پرینت شده با فیلامنتهای رنگ تیره ممکن است زیبایی و حالت مووج رنگ آمیزی را نشان ندهد. همچنین توجه داشته باشید که رنگهای مورد استفاده در این روش رنگ آمیزی ممکن است رنگ پایه قطعه پرینت شده را تغییر دهد. جهت استفاده از این روش رنگ آمیزی نیازمند وسایل زیر می باشید:

حداقل دو عدد رنگ اسپری که رنگهای آنها مشابه هم نباشد.
یک ظرف بزرگ به ارتفاع حداقل ۵۰ سانتی متر (پلاستیکی و یا آهنی)
نخ ماهیگیری
دستکش لاستیکی
آب به مقدار کافی

rang2
نحوه کار بصورت زیر می باشد:

۱- قطعه ای که قصد رنگ آمیزی آن را دارید را انتخاب نموده و آن قطعه را با استفاده از آب و صابون شسته و خشک نمائید. شستشو باعث می شود تا چسب و یا روغن روی سطح کار پاک شوند.

۲- در صورتی که بر روی قطعه مورد نظر سوراخی وجود ندارد یک سوراخ کوچک بر روی آن ایجاد نمائید و نخ ماهیگیری را به ان گره بزنید تا بتوانید آن را آویزان نمائید. اندازه نخ را طوری در نظر بگیرید تا مجبور نباشید دستهای خود را در طول پروسه رنگ آمیزی کثیف نمائید.

۳- ظرف را تا نصف آب پر کنید. مقدار آب داخل ظرف باید به قدری باشد که قطعه مورد نظر بتواند در آن غوطه ور شود.

۴- اولین رنگ مورد نظر را در وسط آب به مدت سه ثانیه اسپری نمائید. اسپری نمودن باید بگونه ای انجام شود که یک لایه غیر قابل نفوذ از نگ بر روی آب ایجاد شود.

۵- دومین رنگ مورد نظر را به مدت سه ثانیه در مرکز رنگ اول اسپری نمائید.

۶- مرحله ۴ و مرحله ۵ را برای پنج تا هشت بار پشت سر هم تکرار نمائید تا چندین حلقه رنگی تو در تو و نا متقارن بر روی آب تشکیل شود. سعی نمائید تا مرحله پاشش رنگ زیاد طول نکشد چرا که احتمال خشک شدن رنگ زیاد می باشد و با گذشت زمان رنگ روی آب شروع به خشک شدن خواهد کرد.

۷- یک مداد، خودکار و یا یک عدد نی نوشابه را به آرامی در داخل رنگ فرو برده و آن را به آرامی تکان دهید تا حالت تقارن رنگ تا حدودی به هم بخورد و حالت زیباتری ایجاد شود.

۸- قطعه آیزان شده از نخ ماهیگیری را به آرامی در داخل آب فرو ببرید. سعی نمائید تا این کار به آرامی و طوری انجام شود که رنگ، تمام قطعه را بپوشاند. در صورتی که قطعه بصورت شناور بر روی آب قرار گرفت با استفاده از انگشت دست آن را به آرامی به داخل آب فشار دهید.

۹- قطعه را به مدت ۱ دقیقه در داخل آب نگه دارید. این باعث می شود تا رنگ در داخل آب خشک شود.

۱۰- همچنان که قطعه در داخل آب می باشد با استفاده از کاغذ و یا دستمال کاغذی بقیه رنگهای روی آب را پاک نمائید.

۱۱- با دقت قطعه رنگ شده را از آب خارج نمائید. رنگ هنوز به طور کامل خشکل نشده است و از دست زدن به آن خودداری نمائید.

۱۲- قطعه را به صورت آویزان در هوا نگه دارید تا رنگ آن خشک شود و سپس با استفاده از یک دستمال کاغذی آب آن را خشک نمائید.

برای افزایش چسبندگی و همچنین زیباتر شدن و براق شدن سطح رنگ شده می توانید از اسپری کلر و یا اسپری کریلیک استفاده نمائید. بدین ترتیب قطعه پرینت سه بعدی شده رنگ آمیزی مووج می شود و این روش جهت تجاری سازی برخی از قطعات معماری بسیار کارآمد می باشد.

rang5


خدمات پرینت سه بعدی نیکانو

مقالات اختصاصی نیکانو

اگر اینستاگرامی هستید @Nikano_3dp را دنبال کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
پرینت سه بعدی