پرینت سه بعدی یک غلتک رنگ شیک
اکتبر 20, 2015
راهنمای جامع پرینت سه بعدی – مزایا و ارزش پرینت سه بعدی
اکتبر 21, 2015

هنگام طراحی برای پرینت سه بعدی باید این موارد را در ذهن داشت

آموزش های پرینت سه بعدی


نکات مهم هنگام طراحی برای پرینت سه بعدی

در طراحی مدلی سه بعدی برای نمایش یا پویانمایی توجه به واقعیتِ دنیای فیزیکی خیلی ضرورت ندارد. مدلسازی سه بعدی و مجسمه سازی برای پرینت سه بعدی دو مقوله کاملا متفاوت هستند.
بعنوان مقدمه‌ای بر مدلسازی برای پرینت سه بعدی در اینجا توصیه‌هایی کلیدی را در رابطه با نحوهٔ تهیهٔ فایلهای سه‌بُعدی مرور می‌کنیم.


1-شکل را یکپارچه و دربرابر آب نفوذناپذیر کنید
با بستن لبه‌ها و ایجادِ حجمی یک تکه، شکلی یکپارچه و نفوذناپذیر به آب ایجاد می‌شود. در این حالت اگر فرض کنید که شکل خود را با آب پر کرده‌اید چیزی از آن نشت نمی‌کند! بردارهای عمود بر سطح جسم را کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که همگی بسمت خارج هستند. هر برداری که به داخل برگشته باشد در پرینتر بصورت سوراخ تعبیر می‌شود. باید هر گونه شکل داخلی که تصادفا از بولین ها باقیمانده باشد را به‌دقت پاک کنید.
بردارهای رو به بیرون:

هنگام طراحی برای پرینت سه بعدی باید این موارد را در ذهن داشت

هیچ شکل داخلی نباید از بولین ها باقی بماند:

هنگام طراحی برای پرینت سه بعدی باید این موارد را در ذهن داشت

اگر در یافتن نواحی مشکل‌ساز با مشکل روبرو هستید، نرم افزاری مثل Netlabb می تواند به شما کمک کند.در ادامه آموزش ها به این نرم افزار هم می پردازیم.


2-حذف شکل بدون ِوجه

شکل بدون ِوجه بصورت لبه‌ای تعریف می‌شود که بین بیش از دو صفحه مشترک باشد. شکل بدون وجه زمانی ایجاد می‌شود که صفحه یا لبه‌ای ایجاد می‌شود اما تغییر موضع نمی‌دهد، یعنی دو لبهٔ همسان مستقیما روی یکدیگر ایجاد می‌شوند.وقتی شکلی بدون ِوجه در مدلی یافت می‌شود، پرینتر های سه بعدی با خواندن این فایل مشکل خواهند داشت.
در این مثال، دو مکعب لبهٔ مشترکی دارند. در اینجا شکلی بدون ِوجه وجود دارد چون یک لبه بین چهار صفحه مشترک است.

هنگام طراحی برای پرینت سه بعدی باید این موارد را در ذهن داشت

آگاهی از این مسئله در هنگام مدلسازی سه بعدی خیلی مفید است. در صورتیکه در مدل سه بعدی شما شکلی بدون وجه وجود داشته باشد می‌توانید بخش Repairing your 3D file را در Netfabb بررسی کنید.
دو مکعب موجود در این مثال دارای لبه‌ای مشترک هستند، پس این لبه بین چهار صفحه مشترک است و شکلی بدون وجه ایجاد می‌کند.

هنگام طراحی برای پرینت سه بعدی باید این موارد را در ذهن داشت


3-دستورالعملهای طراحی ماده مورد نظر را بررسی کنید
دستورالعملهای مهمی که باید همیشه در ذهن داشته باشیم حداکثر و حداقل ِابعاد هستند یا آنچه که آنرا جعبه محدود کننده می‌نامیم، و همچنین ضخامت مورد نیاز، و نیز قطر منفذ فرار ِمورد نیاز.در مقاله


نتیجه گیری
هرچند مدلسازی برای پرینت سه بعدی با مدلسازی سه بعدی برای نمایشها کاملا متفاوت هستند، با در نظر داشتن ِاین توصیه‌های طراحی خواهید توانست به همان اندازه به هدف خود در پرینت موفق ِ فایلی سه بعدی نزدیکتر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *