درباره پرینتر سه بعدی

پرینت سه بعدی چیست ؟

پرینت سه بعدی یا تولید افزایشی ٬ به فرایند ساخت اشیاء سه بعدی از یک فایل دیجیتالی گفته می شود. ساخت شی چاپ شده سه بعدی با استفاده از فرایندهای افزایشی صورت می گیرد. در این فرایند، یک شی با قرار دادن لایه های متوالی از مواد ساخته می شود این کار تا زمان ساخته شدن کل شی ادامه می یابد. هر یک ازاین لایه ها را می توان سطح مقطع افقی نازکی از شی نهایی دید.

چگونگی کارکرد چاپ سه بعدی

چاپ سه بعدی با ساخت و طراحی مجازی از شی مورد نظر شروع می شود. این طرح مجازی در فایل CAD) Computer Aided Design) (طراحی به کمک کامپیوتر) با استفاده از برنامه مدلسازی سه بعدی ( برای ساخت شی کلاً جدید) یا با استفاده از اسکنر سه بعدی ( برای کپی یک شی موجود) ساخته می شود. این اسکنر یک کپی دیجیتالی سه بعدی از یک شی ساخته و آن را در برنامه مدلسازی سه بعدی قرار می دهد. به منظور تهیه فایل دیجیتالی ساخته شده در برنامه مدلسازی سه بعدی به جهت پرینت سه بعدی، نرم افزار مدل نهایی را به صدها یا هزاران لایه افقی برش می دهد. زمانی که این فایل تهیه شده در پرینتر سه بعدی آپلود می شود، چاپگر شی را لایه به لایه می سازد. چاپگر سه بعدی هر برش یا تصویر دو بعدی را خوانده و سپس شی می سازد که هر لایه را بدون علامت و نشانه ای از لایه بندی ادغام می کند، این وضعیت باعث تولید یک شی سه بعدی می شود.

چاپ صنعتی
در دو سال گذشته، اصطلاح چاپ سه بعدی مشهورتر شده و تکنولوژی به افراد وسیع تری رسیده است. با این حال اکثر مردم در این رابطه چیزی نشنیده اند، در حالیکه تکنولوژیها دهه هاست که کاربرد دارد. به ویژه تولید کنندگان مدتهای طولانی است که از این چاپگرها در فرایند طراحی شان برای ساخت نمونه های اولیه جهت تولید و تحقیق سنتی استفاده کرده اند. استفاده از چاپگرهای سه بعدی برای این منظور، نمونه سازی سریع نامیده می شود. ممکن است از خودتان بپرسید چرا از چاپگرهای سه بعدی در این فرایند استفاده می شود. حال، چاپگرهای سه بعدی سریع را می توان دهها هزار دلار خریداری نمود و شرکت ها در فرایند نمونه سازی می توانند در مقدار پول بسیار صرفه جویی کنند. به طور مثال، Nike از چاپگرهای سه بعدی برای ساخت نمونه های اولیه چند رنگی از کفش ها استفاده می کند. آنها از آن برای خرج هزاران دلار روی نمونه اولیه استفاده کرده و هفته ها منتظر آن می مانند. حال، هزینه تنها صدها دلار بوده و فوراً می توان تغییرات را روی کامپیوتر لحاظ و در همان روز نمونه اولیه مجدداً چاپ شود. علاوه بر نمونه سازی سریع،از چاپ سه بعدی برای تولید سریع نیز استفاده شده است. تولید سریع روش جدیدی برای تولید است که شرکت ها از چاپگرهای سه بعدی برای تولید سفارشی کوتاه مدت استفاده می کنند. در این شیوه تولید، اشیاء چاپ شده نمونه های اولیه نیستند، بلکه محصول حقیقی کاربر نهایی می باشند. در اینجا انتظار دسترس پذیری بیشتر محصولات شخصاً سفارش داده شده می رود.

چاپ شخصی
چاپ سه بعدی شخصی یا چاپ سه بعدی داخلی عمدتاً برای هابیست ها و مشتاقان بوده و در سال ۲۰۱۱ واقعاً شروع به رشد نمود. به خاطر رشد سریع در این بازار جدید، چاپگرها ارزان تر و ارزان تر شده و قیمت ها به طور نوعی در رنج ۲۵۰$ تا ۲۵۰۰$ می باشند. این مسئله چاپگرهای سه بعدی را در دستان تعدادبیشتری از افراد قرار می دهد.

تاریخچه

در تاریخچه تولید، روشهای کاهشی اغلب در درجه نخست جای می گیرند. ماشینکاری ( تولید اشکال دقیق با دقت بالا) در حالت کلی امری کاهشی محسوب می شود، از سوهان کاری و تراشکاری گرفته تا فرزکاری و تراش و سمباده زدن .

اولین کاربردهای تولید افزایشی در بخش اتاق ابزار طیف تولید بوده اند. به طور مثال، نمونه سازی سریع یکی از اولین گونه های افزایشی بود و ماموریتش کاهش زمان تحویل کالا و هزینه توسعه نمونه های اولیه قطعات و وسایل جدید بود که قبلاً با روشهای کاهشی اتاق ابزار انجام می شد (به طور نوعی آهسته و هزینه بر). اما، با گذشت سالیان دراز و پیشرفت مستمر و پیوسته تکنولوژی، روشهای افزایشی پا فراتر گذاشته و وارد بخش تولید شده اند. قطعاتی که قبلاً درحیطه روشهای کاهشی قرار داشتند، حال در برخی موارد از طریق روشهای افزایشی به شکلی سودآورتر ساخته می شوند.

اما، ادغام واقعی تکنولوژیهای افزایشی جدیدتر در تولید تجاری، الزاماً به مسئله تکمیل روشهای کاهشی نه جابجایی کلی آنها ربط دارد. پیشگوییها برای آینده تولید تجاری آن است که شرکت های تولید کننده باید کاربران انعطاف پذیر و رو به رشدو ترقی کلیه تکنولوژیهای موجود باشند تا بدین طریق بتوانند همچنان در صحنه رقابت باقی بمانند.

آینده

برخی از طرفداران تولید افزایشی پیشگویی کرده اند که این توسعه تکنولوژیکی طبیعت تجارت را تغییر می دهد، زیرا کاربران نهایی خودشان توانایی انجام بخش زیادی از تولید را دارند به جای اینکه در تجارت شرکت کرده و محصولات را از افراد و شرکت های دیگر خریداری کنند. چاپگرهای ۳ بعدی با قابلیت خروجی دهی رنگ و مواد متعدد از قبل وجود داشته و همچنان به ارتقاء خود ادامه می دهد تا به نقطه ای برسند که محصولات تابعی توانایی تبدیل شدن به خروجی را داشته باشند. با تاثیرگذاری بر مصرف انرژی، کاهش پسماند، مشتری پسندی، دسترس پذیری محصول، پزشکی، هنر، ساختمان سازی و علوم، چاپ سه بعدی جهان تولید را همان گونه که می شناسیم تغییر می دهد.

طراحی سایت
پرینت سه بعدی