خدمات پرینت سه بعدی برای بازسازی عصب های محیطی آسیب دیده
آگوست 13, 2018
آیا پرینتر سه بعدی درآمدزاست؟
ایا پرینتر سه بعدی درامد زاست؟
آگوست 21, 2018

پرینت سه بعدی به کمک بزرگترین صخره دریایی چاپ شده در مالدیو

پرینت سه بعدی به کمک بزرگترین صخره دریایی چاپ شده در مالدیو


به عنوان یکی از مهمترین منابع اکوسیستم های گوناگون زمین، صخره های مرجانی از 25 درصد از زندگی دریایی جهان نگه داری می کنند. اکنون به این دلیل که تغییرات آب و هوایی همچنان منجر به ادامه موج های حرارتی مرگبار در زیر آب می شود، این ساختارهای کربنات کلسیوم با هوش به سرعت، همراه با گونه های بیشماری که از آنها نگه داری می کنند، نابود می شوند. از دهه 1980 تقریبا نصف صخره های مرجای زمین مرده اند و این عدد به طور پایدار زیاد می شود. سه سال قبل، دانشمندان سومین سفید شدگی جهانی صخره های مرجانی را مشاهده کردند، که به عنوان بزرگترین خرابی صخره های مرجانی در تاریخ نامیده شد.
اما شاید اندکی امید باشد ، در سال 2015 دانشمندان در دریای محافظت شده خلیج لارواتو در موناکو شروع به استفاده از خدمات پرینت سه بعدی برای درست کردن صخره های مرجانی مصنوعی کردند که در واقع تلاشی بود برای ترمیم تنوع زیستی منطقه. آخرین موردی که استفاده از خدمات پرینت سه بعدی به بهبود رشد اکوسیستم صخره های مرجانی کمک کرد، در مالدیو بوده  است.

خدمات پرینت سه بعدی به کمک بزرگترین صخره دریایی چاپ شده در مالدیو 1

در 11 آگوست، بزرگترین صخره ساخته شده با پرینت سه بعدی در جزیره سامر مالدیو نصب شد، که امید می رفت بتواند روش به دست آمده از تکنولوژیِ جدیدی باشد تا به صخره های مرجانی برای بقا در شرایط گرم شدن آب و هوایی کمک کند.
صخره مصنوعی، از هزاران قطعه سرامیکی و بتونی ساخته شده و در تالاب آبی – قسمت شنی تالاب – در جزیره سامر مغروق شده است، که در آن قسمت امیدی برای ایجاد یک اکوسیستم صخره مرجانی جدید وجود دارد.
این پروژه در ملبورن استرالیا، شروع شد، جاییکه طراح صنعتی، آلکس گواد از مدل محاسبه برای طراحی ساختار صخره که سرهم بندی ای از صخره های مرجانی بود که به صورت طبیعی در مالدیو وجود داشتند استفاده کرد. یک پرینتر سه بعدی بزرگ به صورت شبانه روزی قسمت های ساختار صخره را پرینت می کرد. این قسمت ها بعد در سرامیک ریخته گری شد، که یک ماده ساکن مشابه با کلسیم کربنات پیدا شده در صخره های مرجانی بود. مدول های سرامیکی از استرالیا به مالدیو به وسیله کشتی آورده شد، و در ساحل جزیره سامر با بتن پر شد.

خدمات پرینت سه بعدی به کمک بزرگترین صخره دریایی چاپ شده در مالدیو 2
220 مدول سرامیکی پر شده با بتن با هم چفت و بست شد، درست مانند یک لگو غول پیکر، تا بتوانند یک صخره جدید را درست کنند.
گواد گفت: این یک پروژه علمی است، این یک پروژه تحقیقاتی است. خدمات پرینت سه بعدی به ما کمک می کند تا پیچیدگی های ساختار صخره های طبیعی را تقلید کنیم، و بتوانیم صخره های مصنوعی را به طوری که نزدیک به آنهایی باشند که در طبیعت وجود دارد، طراحی کنیم. امیدواریم که این کار راهی موثر برای رشد و ترمیم مرجان ها باشد.
صخره جدید در هفت متری آب در نزدیکی یک گلخانه ترمیم مرجان موجود، قرار گرفت. قطعات مرجان از گلخانه برداشته شد و به صخره پرینت شده نصب شد. تیم امید دارد که در یک سال یا دو سال، این مرجان ها یک کلونی در روی صخره پرینت شده ایجاد کنند.
هدف ترمیم مطالعه بر روی صخره پرینت شده با کمک بیولوژیست ها در طول سالیان است، تا ببینیم که آیا خدمات پرینت سه بعدی در رشد مرجان ها موفق تر از روش های ترویج مرجان موجود، مانند قابهای فولادی، عمل می کند یا خیر.

خدمات پرینت سه بعدی به کمک بزرگترین صخره دریایی چاپ شده در مالدیو 3

گواد می گوید که او این طراحی سه بعدی مدولار را در دسترس قرار می دهد تا دیگر محققان در مالدیو بتوانند از مزایای آن بدون پرداخت هزینه مجوز برخوردار بشوند.
مدیر ترمیم جزیره سامر، ماری شریف توضیح می دهد که پروژه های مثل صخره پرینت شده در میان مهمانانی که دوست دارند از محیط زیست محافظت شود، محبوب هستند. و این فقط در رابطه با مهمانان نیست. کارمندان ما، که بیشتر مالدیویایی هستند نیز می خواهند که از محیط زیست محافظت شود. نهایتا ما می خواهیم که به توسعه فرهنگ مباشرت با محیط زیست، نه فقط در جزیره سامر بلکه در سرتاسر مالدیو، کمک کنیم.

منبع : 3ders


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *