ساخت خانه با پرینتر سه بعدی در هلند
ساخت 5 خانه با پرینتر سه بعدی در ایندهوون هلند
ژوئن 8, 2018
پرینت سه بعدی کلاه توسط شرکت زاحا حدید
پرینت سه بعدی کلاه توسط معماران زاحا حدید
ژوئن 25, 2018

پرینت سه بعدی یا CNC – از کدام فن‌ آوری برای نمونه‌ سازی سریع استفاده کنیم.

پرینتر سه بعدی یا سی ان سی

خدمات پرینت سه بعدی و خدمات CNC(ماشین کنترل عددی) هر یک مزایای منحصر به فردی را برای آنهایی که به دنبال ساخت نمونه اولیه هستند ارائه می‌کنند. دانستن تفاوت‌های این دو فن‌ آوری و آنچه هریک از آنها ارائه می‌دهند مهم است.

بیشتر افراد تنها اطلاعات مقدماتی در مورد فن‌ آوری‌ های تولیدی دارند. مثلا اینکه پرینت سه بعدی و فرزکاری (براده برداری) CNC دو روش کاملا متفاوت هستند. همچنان که به تولید افزایشی هم معروف است، پرینت سه بعدی توانایی تکرار یک طرح CAD (طرح ایجاد شده توسط رایانه) و ساخت آن بصورت لایه به لایه را دارد. از سوی دیگر، CNC برای فرزکاری (براده برداری) یک فن‌آوری تولید کاهشی است، به این معنا که یک مدل سه بعدی را با برش و تراش یک بلوک جامد از ماده انجام می‌دهد.

چنین تفاوت‌های اساسی بین این دو فن‌آوری به اندازه کافی قابل درک هستند، با این وجود آنچه بیشتر مردم درک درستی از آن ندارند – بخصوص هنگام  بکارگیری از خدمات مدل‌سازی سریع اولیه – زمانی است که باید برای نیازهای طراحی خود بین خدمات پرینت سه بعدی یا خدمات CNC تصمیم بگیرند. با این وجود سوال اینجاست که کدام یک از این دو شیوه برای کاربرد خاص شما گزینه مناسب‌تری است؟ دانستن اینکه هر فن‌ آوری چه قابلیت‌ هایی دارد مهم است تا بتوانید با بهینه‌ سازی طراحی خود بهترین استفاده ممکن از نمونه اولیه خود را ببرید.
اجزای نمونه‌سازی و کپی‌زنی دقیق  CNC

چند چیز را باید در زمان تصمیم‌گیری بین پرینت سه بعدی و فرزکاری CNC برای مرحله تولید نمونه اولیه طرح در نظر گرفت. برای نمونه، تولید افزایشی قادر به ساخت اشکال هندسی پیچیده است که تولید آنها با روش‌های سنتی غیرممکن یا بسیار گران است. پرینت سه بعدی همچنین گزینه ایده‎ال برای شرایطی است که نیازمند تسریع زمان تولید باشیم.
شاید مهمترین عامل در انتخاب بین این دو شیوه حجم تولید شما باشد. بهترین زمان برای استفاده از تولید افزایشی برای ساخت نمونه اولیه زمانیست که تنها نیازمند تولید تعداد کمی از یک طرح تکراری با قیمتی مناسب هستید. فرزکاری CNC از سوی دیگر برای تولید حجمی بالاتر از طرح مقرون بصرفه‌تر است.
برای نمونه‌هایی که نیازمند کارایی بالا هستند و باید تحت فشار و استرس بالا کار کنند، شیوه فرزکاری CNC عملی‌ترین تکنیک است. به طور کلی، شیوه CNC دقت بیشتری را در ساخت ابعاد ارائه می‌دهد و از موادی استفاده می‌کند در مقایسه با پرینت سه بعدی ویژگی های مکانیکی بهتری دارند. با این وجود، خدمات CNC معمولا هزینه بیشتری تحمیل می‌کنند، از این رو در نظر گرفتن قیمت و کیفیت قبل از تصمیم گیری امری مهم است. در همین حال اگر نیازمند سفارشی ساختن طرح و تولید قطعاتی هستید که نباید با یکدیگر مشابه باشند، پرینت سه بعدی بدون شک کارآمد ترین فن‌ آوری تولید برای استفاده است.

به طور خلاصه، پرینت سه بعدی بهترین گزینه برای زمانی است که نیازمند تعداد اندکی از نمونه‌ های اولیه با قیمت پایین هستید، بخصوص اگر طرح شما پیچیده و نیازمند سفارشی کردن باشد. فرزکاری CNC روشی بهینه برای تولید با حجم متوسط و بالاست، همچنان که قابلیت تکرارپذیری، دقت و پرداخت‌کاری همه‌ جانبه بهتری را ارائه می‌دهد.

البته اگر هنوز برای تصمیم‌گیری بین CNC و پرینت سه بعدی مشکل دارید، می‌توانید با ما تماس بگیرید و  مشورت کنید.
 خدمات پرینت سه بعدی SLA یک فرآیند پخت با UV بر پایه رزین است و مزیت آن کیفیت بسیار بالای آن  است که برای ساخت قالب های ریخته‌ گری‌ هم از آن استفاده می‌شود.

خدمات پرینت سه بعدی SLA - نیکانو
در حال حاضر می توانید از خدمات سی ان سی نیکانو با جنس فوم استفاده کنید که این فرآیند معمولا در موقعیت‌ هایی استفاده میشود که درخروجی کار نیاز به پرداخت و قالب گیری  و فایبر گلاس دارد.در ماکت سازی، تزییات دکوری، غرفه های نمایشگاه و …. کاربرد فراوانی دارد.هرچند که پرینت سه بعدی برای تولید با حجم کم و زمان کوتاه تر سریع‌ تر است، اما با این وجود روش CNC می‌تواند گزینه‌ ای مناسب برای حجم‌های بزرگتر باشد.

خدمات سی ان سی فوم نیکانو

حالا که تفاو‌ت‌های بین پرینت سه بعدی و فرزکاری CNC و همچنین مزایای هریک نسبت به یکدیگر را می‌دانید، انتخاب شیوه‌ای که برای تولید طرح خود به آن نیاز دارید آسان‌تر خواهد بود. اگر هنوز نیازمند کمک هستید یا می‌خواهید بیشتر در مورد خدمات نمونه‌سازی سریع بدانید، می‌توانیدبا ما تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *